Wrocławskie uczelnie przeciw przemocy wobec kobiet

Opublikowano 26 lis 2021

25 listopada w ramach akcji „Orange the World” wybrane budynki wrocławskich uczelni rozbłysły na pomarańczowo.

Według organizatorów kampanii kolor ten symbolizuje jaśniejszą przyszłość, wolną od przemocy. Służy również jako środek zademonstrowania solidarności w eliminowaniu wszelkich form przemocy.W ten sposób środowisko akademickie włączy się w międzynarodową akcję wyrażającą sprzeciw dla przemocy wobec kobiet.

To także inauguracja kampanię „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć". Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na temat przemocy i dyskryminacji kobiet na całym świecie.

W tym roku po raz pierwszy udział w wydarzeniu biorą wspólnie – Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Sztuk Teatralnych, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Wychowania Fizycznego.

Na terenie kampusu głównego PWr kolor zmienił budynek D-1 przy pl. Grunwaldzkim 13, na Uniwersytecie Wrocławskim był to gmach główny (pl. Uniwersytecki 1), na Uniwersytecie Ekonomicznym budynek Centrum Kształcenia Ustawicznego (ul. Kamienna 43/59), a na Akademii Wychowania Fizycznego budynek P-4 (ul. Mickiewicza 96). Na pomarańczowo podświetlone został także gmach Akademii Sztuk Teatralnych przy ul. Braniborskiej 69 oraz naszej uczelni - przy pl. POlskim 3/4.

Kampania „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć" potrwa od 25 listopada do 10 grudnia. W tym czasie zaplanowano m.in.:

pokaz filmu „Obiecująca młoda kobieta" w Dolnośląskim Centrum Filmowym – 5 grudnia, godz. 19.00,
    webinar „Przemoc i dyskryminacja w życiu zawodowym. Perspektywa pracownika
    i pracodawcy" - 9 grudnia, godz. 18.00,
    spektakl teatralny „Słowo las znaczy świat", który będzie można zobaczyć
    w Akademii Sztuk Teatralnych (ul. Braniborska 59), 10 grudnia, godz. 18.00.

Akcję objął Honorowym Patronatem Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Matronatem Wrocławska Rada Kobiet.

***

Kampanię organizuje Center for Women's Global Leadership. Jest ona poświęcona wspieraniu i koordynacji działań, których celem jest zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.

W czasie trwania akcji na całym świecie obchodzone będą także Dzień AIDS (1 grudnia)
i Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka (10 grudnia).

zamiesciła azg

zdjęcie:P. Lisek