Wydział Rzeźby i Mediacji Sztuki
Kierownik Katedry Mediacji Sztuki: dr Lilianna Leń
Kierownik Katedry Technik Rzeźbiarskich: dr Andrzej Kosowski
Kierownik Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych: dr Marek Ruszkiewicz
Studia na Wydziale Rzeźby i Mediacji sztuki w ramach obu przedmiotów kierunkowych, poparte wiedzą nabytą w Zakładzie Historii Sztuki i Filozofii, Zakładzie Języków Obcych i licznych pracowniach wolnego wyboru, zapewniają wszechstronne przygotowanie młodego adepta sztuki do przyszłej indywidualnej pracy twórczej i zawodowej.
Program kształcenia na kierunku rzeźba obejmuje zajęcia w ramach dwóch katedr: Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz Katedry Technik Rzeźbiarskich. Trzon Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych stanowią Dyplomujące Pracownie Rzeźby, w ramach których student rozwija umiejętność formułowania osobistych wypowiedzi artystycznych poprzez rożne działania plastyczne w szeroko rozumianej przestrzeni. Katedra Technik Rzeźbiarskich umożliwia naukę projektowania i realizacji prac w różnych tworzywach w ramach pracowni: Kamienia, Metalu, Rzeźby Ceramicznej, Rzeźby w Drewnie a także Odlewnictwa w metalach kolorowych.
W ramach kształcenia na tym kierunku odbywają się także zajęcia w pracowniach Intermediów, Fotografii oraz Technik Informacyjnych, które prowadzą interdyscyplinarny program dydaktyczny skupiający się na komunikacji oraz intermedialnych działaniach twórczych. Student zdobywa także wiedzę z zakresu konserwacji i rekonstrukcji oraz sztukatorstwa. Poznaje zasady analizowania przestrzeni publicznej w Pracowni Projektowania Rzeźby w Architekturze i Urbanistyce oraz rozwija umiejętność projektowania 3D w ramach Pracowni Komputerowego Wspomagania Rzeźby. Absolwent tego kierunku potrafi analizować przestrzeń i ją twórczo kształtować, może samodzielnie funkcjonować w świecie artystycznym i na rynku sztuki.