Triennale Rysunku Studentów w Katowicach

Opublikowano 06 wrz 2013

Wydział Artystyczny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zamierza zorganizować Konkurs Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych o charakterze międzynarodowym.

I Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych Katowice 2014

Termin nadsyłania prac: do 15.11.2013r.

Impreza nawiązuje do organizowanych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych przez uczelnie katowicka (wówczas katowicki Wydział Grafiki ASP w Krakowie) ogólnopolskich Przeglądów Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych o charakterze biennale. Planowany przegląd powinien stać sie konfrontacja indywidualnych spojrzeń na rysunek jako medium podstawowe, promując równocześnie jego możliwości, specyfikę odrębności wśród dyscyplin i fundamentalna role w procesie doświadczania twórczego.

Przedmiotem konfrontacji staną sie rysunki powstałe w pracowniach uczelni, bądź poza nią; stad dzieła mogą być zarówno prezentacja tendencji i idei programowych lub efektem kontestacji tych założeń, jak i sposobem autorskiego wyzwolenia sie z „wpływu otoczenia". W każdym z przypadków rysunek może stanowić pełnowartościowy fakt artystyczny, jeżeli tylko wynika z pełnej świadomości poszukiwań.

W obecnym czasie projekt ten jest szczególnie ważny i istotny, w związku z toczącym sie od kilku lat sporem o miejsce rysunku w całym procesie edukacji artystycznej wobec wypierających go (rysunek) działań alternatywnych (rysunek komputerowy, działania cyfrowe, fotografia, wideo itd.). Dopominanie sie w programach uczelni o „ciągłość" rysunku jako techniki o walorach studyjnych i kreacyjnych oraz jako doświadczenia dyscyplinującego myślenie konstrukcyjne jest tożsame z walka o status studenta, będącego młodym twórca o ukształtowanej świadomości artystycznej, opartej o umiejętności warsztatowe, bagaż intelektualny i wynikające z doświadczeń możliwości odkrywcze i kreacyjne. Rysunek, jako medium pierwsze i podstawowe w twórczym doświadczaniu, stanowić będzie zawsze bazę dla naszych odkryć poprzez świadomość przeszłości, klasyki i tradycji. Jego aktualność polega na definiowaniu wciąż na nowo tego, co odkryte, jak i tego, co nadejdzie. On sam może wykreować nowe media i środki wyrazu o przeciwstawnych mu założeniach, ale musi mieć ku temu powód i podstawę. Bowiem to rysunek jako doświadczenie nadaje sens każdemu działaniu twórczemu, nadaje rytm całemu procesowi budowy i decyduje o ideowo-formalnej metamorfozie.

Międzynarodowy Przegląd będzie odpowiedzią na wątpliwości związane z medium rysunku, a poprzez konfrontacje spojrzeń wielokulturowych – integracyjnym apelem o przynależne mu miejsce. Cykliczność imprezy stanie sie gwarantem „obecności" rysunku w doświadczaniu artystycznym, będąc również sondażem jego wartości i progresji, a przede wszystkim strategiczna platforma porównawcza szkół w przestrzeni globalnej.

Adrian Urbanek
rzecznik prasowy