GOERLITZER ART FOTORELACJA

Opublikowano 31 mar 2016

Serdecznie zapraszamy do udziału w otwarciu wystawy Görlitzer ART 1 kwietnia 2016!

W ramach ekspozycji sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej miasta Görlitz, przez ponad rok tj. od 1 kwietnia 2016 do 9 kwietnia 2017 prezentowana będzie twórczość środowiska artystycznego Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury 2016 pod wspólnym tytułem Goerlizer ART.

Artyści, zaproszeni do udziału w projekcie zostali wyłonieni w ramach konkursu zorganizowanego przez ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. Wśród twórców znaleźli się zarówno uznani artyści z Wrocławia oraz Dolnego Śląska, jak i młodzi adepci sztuki, studenci Akademii. Ich obiekty i instalacje mają otwierać nowe perspektywy w spojrzeniu na tkankę miejską Görlitz, na historyczną zabudowę najbogatszego w zabytki miasta w Niemczech. Wieloznaczne, pomysłowe, ale i kontrowersyjne, prezentowane prace będą miały na celu wciągnięcie obserwatora w dialog ze sztuką, z miastem i jego mieszkańcami a zmieniająca się sceneria czterech pór roku stwarzać będzie ku temu ciągle nowe tło. Dzięki temu zmieni się całokształt obrazu, co sprawi, że warto będzie odwiedzić przygraniczne Görlitz kilkakrotnie, aby przespacerować się ulicami miasta i delektować się sztuką współczesną na tle zabytkowej architektury. Dzieła sztuki będą rozmieszczone między Dworcem Kolejowym a Mostem Staromiejskim, tworząc szczególny, artystyczny szlak. Tym prezentacjom towarzyszyć będą wystawy indywidualne laureatów konkursu, ich prace prezentowane będą w galeriach Görlitz z tej okazji wydany zostanie katalog dokumentujący wystawy i cały projekt Goerlitzer ART.

Jury nie zdecydowało się wybrać 9 projektów z puli nagród jaką dysponowało (wybrano 6 projektów) i postanowiło przeznaczyć pozostałe w ten sposób środki na zrealizowanie 3 projektów przez studentów ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu w ramach dodatkowego konkursu zamkniętego. W tym celu Rektor ASP zaprosił do przygotowania prezentacji dla władz Görlitz pracowni z wydziału Malarstwa i Rzeźby, Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego oraz Ceramiki i Szkła. W prezentacji przed burmistrzem Görlitz panem dr Michealem Weiler. Wynikiem prezentacji programów i prac studentów było zaproszenie w/w pracowni do udziału w projekcie.

Warsztaty były częścią kilkuetapowego konkursu realizacyjnego w którym studenci trzech wydziałów tworzyły interdyscyplinarne 3 osobowe zespoły projektowe (po 1 osobie z każdego wydziału - razem 11 grup). Ich prace oceniali sami mieszkańcy miasta Goerlitz w głosowaniu, w którym wyłonione obiekty do realizacji.

Wystawą otwierającą cykl działań w Goerlitz była wystawa Penetracje Katarzyny Koczyńskiej- Kielan i Piotra Kielana w KAISERTRUTZ Kulturhistorisches Museum. Wernisaż odbył się 19 lutego, wystawa trwa do 10 kwietnia.

W dniach 23-28 kwietnia 2015 wystawę pokonkursową projektów- także studenckich przeniesiono do miasta Görlitz i w Domu Barokowym (Barokckhaus) dokonano jej odsłony. W dniu otwarcia wystawy odbyło się spotkanie władz Saksonii i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza z organizatorami konkursu gdzie obu stronom przedstawiono dotychczasowe działania i osiągnięte efekty w ramach projektu ,,Goerlizer ART".

Odsłona zrealizowanych projektów w przestrzeni publicznej miasta Goerlitz zacznie się 1 kwietnia o 14:00.

Imprezom towarzyszy wystawa oraz premiera katalogu Tomasza Domańskiego w Galerie Brüderstraße - jest to wystawa otwierająca cykl wystaw wszystkich nagrodzonych artystów. Jego projekt Francuski Ogród otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na zagospodarowanie przestrzenne osi widokowej z Pałacu Uhyst do elektrowni w Boxberg/O.L. w Parku Krajobrazowym Landschaftspark Bärwalder See podczas festiwalu transNATURALE 2012. Wystawa indywidualna w ramach Görlitzer ART prezentuje niezrealizowany do dziś pomysł na interwencję artystyczną w przestrzeni publicznej w regionie Görlitz oraz inne, już zrealizowane projekty artysty.

______________________________________

Program 1.04.2016, Wilhelmsplatz w Görlitz

14:00 Polsko-Niemiecki Kwartet Saksofonowy (koncert cz. 1)14:15 Powitania: Siegfried Deinege, Nadburmistrz Görlitz, Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia;

Piotr Kielan, Rektor ASP Wrocław i kurator Görlitzer ART14:45 Polsko-Niemiecki Kwartet Saksofonowy (koncert cz. 2)

15:00-20:00: DJ & Get Together w przyjemnej atmosferze z zapleczem gastronomicznym

15:00-17:00: shuttle-service, przejażdżka autobusem do lokalizacji dzieł sztuki (co 30 minut odjazd autobusu z Wilhelmsplatz, osttani kurs o 17:00)

Wydarzenie 2.04.2016, Galerie Brüderstraße w Görlitz
11:00 Matinee - wernisaż wystawy Francuski Ogród Tomasza Domańskiego

______________________________________

Goerlitzer ART to wspólny projekt miast Görlitz i Wrocław w ramach wydarzenia artystycznego Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, realizowany pod opieką kuratorską Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i koordynowany przez Kultur Service Görlitz.

Foto: Alek Figura

Zamieściła: A. Zielińska