Zbór wspólny

im
18 Maj 2024
18.05 godz. 18.00

Zapraszamy na ziębicką odsłonę  Nocy Muzeów, czyli spotkanie z wystawą "Zbór wspólny" przygotowaną kolektywnie przez pracowników Katedry Projektowania Graficznego i Sztuki Mediów wrocławskiej ASP.

Zbór wspólny czyli kolektyw indywidualistów.

"Jako kuratorki wystawy stanęłyśmy przed podwójnie trudnym zadaniem.
Otworzyła się przed nami ogromna, wspaniała, lecz także będąca nie lada wyzwaniem, przestrzeń galerii Evangelik. Otworzyła się po to, byśmy zaprosiły do niej twórców, którzy na co dzień zajmują się zagadnieniami bardzo odległymi od siebie, nasze koleżanki i kolegów związanych z Katedrami Projektowania Graficznego i Sztuki Mediów wrocławskiej ASP.

Pierwsza część tytułu „Zbór wspólny” to nawiązanie do miejsca – dawnego zboru ewangelickiego w Ziębicach i jego historii, ale to także sygnał, że na wystawie spotykają się i przenikają nasze temperamenty i twórcza energia. W haśle „Kolektyw indywidualistów” podkreślamy zaś jeszcze raz działanie w grupie, jednocześnie przypominając o cechującej nas różnorodności.

Na wystawie zaprezentujemy bardzo zróżnicowany w formie i treści zestaw prac. Pokażemy zarówno obrazy graficzne takie jak plakaty, ilustracje, fotografie, czy nieco bardziej złożone projekty – kroju pisma i identyfikacji wizualnej, jak i obrazy ruchome, filmy, obiekty i instalacje. Wiele prac ma charakter utylitarny, zwykle powstało na konkretne zamówienie, spełniając wytyczne i podporządkowując się reżimowi współpracy ze zleceniodawcą. A z drugiej strony – są także realizacje uwolnione z okowów służebnej roli – autorskie, osadzone w dyskursie społecznym i kulturowym, zdecydowanie wykraczające poza granice sztuki użytkowej.

Zależy nam, aby widz wchodząc do monumentalnego wnętrza Evangelika na „Zbór wspólny” chciał kontemplować skomponowany z tych dzieł kolaż. Mamy nadzieję, że taki pomysł na wystawę pozwoli Państwu nas choć trochę poznać i zachęci do kolejnych spotkań."

Wernisaż wystawy z udziałem Kuratorek oraz Autorów & specjalny pokaz studenckich filmów animowanych, inspirowanych wyborem propagandowych artykułów z prasy rosyjskiej.Po wernisażu 18 maja, w ramach obchodów Nocy Muzeów 2024, zapraszamy na specjalny pokaz studenckich filmów animowanych, inspirowanych wyborem propagandowych artykułów z prasy rosyjskiej. Cykl pod tytułem „Propagandowe prasówki z Rosji” jest tragiczno-ironiczną ilustracją wizji imperium totalitarnego, toczącego wojnę z całym światem, również ze swoimi obywatelami."

𝗞𝘂𝗿𝗮𝘁𝗼𝗿𝗸𝗶 𝘄𝘆𝘀𝘁𝗮𝘄𝘆:
Agnieszka Jarząb / Katedra Sztuki Mediów
Agnieszka Talik/ Katedra Sztuki Mediów
Magdalena Wosik / Katedra Projektowania Graficznego

Uczestnicy wystawy:
Tomasz Broda, Blackout Group/ Tomasz Dobiszewski & Barnaba Mikułowski, Tomasz Dobiszewski, Marek Grzyb, Aga Jarząb, Anna Juchnowicz, Katerina Kouzmiczewa, Norbert Kowalczyk, Ida Kwaśnica, Paweł Lisek, Iwona Matkowska, Maciej Majchrzak, Michał Matoszko, Barnaba Mikułowski, Andrzej Moczydłowski, Ireneusz Olszewski, Grzegorz Osowski, Łukasz Paluch, Tomasz Pietrek, Marta Przeciszewska, Irmina Rusicka, Marek Rybicki, Stanisław Sasak, Artur Skowroński, Joanna Skrzypiec, Anna Stępkowska, Aga Talik, Aleksandra Trojanowska, Anna Trojanowska, Karolina Maria Wiśniewska, Maja Wolińska, Magdalena Wosik.

Zbór wspólny

Pozostałe wydarzenia