Wydarzenie
Opublikowano 24 sie 2022
im

Dwie artystki, dwa kraje, dwa zupełnie różne style i wrażliwości. To co łączy je oraz ich prace to kobiecość - przeżywana i uwieczniana na różne sposoby i w różnych kontekstach.

Co jednak znaczy być kobietą?
Czy to chromosomy XX, żeńskie genitalia, możliwość urodzenia dziecka, a może domniemana wrażliwość i delikatność?
A może żadna „esencja kobiecości” nie istnieje? Może ten dziwny, ograniczający koncept spada na nas znienacka pod koniec dzieciństwa, skazując na dożywotnie dociekanie, kim jesteśmy i czego właściwie się od nas wymaga.

Adrianna Duda
Urodzona w 1996 r. Studentka Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, absolwentka studiów licencjackich na kierunku Architektura Wnętrz na tej samej uczelni. Pochodząca ze Szczecina artystka i projektantka. Aktywnie działająca w samorządzie studenckim na stanowisku sekretarza, a w nadchodzącym roku akademickim jako przewodnicząca. Jej prace są ekspresyjne i graficzne, najczęściej przedstawiające kobiece postaci. Tworzy malarstwo cyfrowe oraz pracuje na sesjach zdjęciowych jako wizażystką i modelka.

Justyna Tuchorska
Urodzona w 1996 r. Absolwentka Katedry Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W roku 2017/18 studentka programu Erasmus Akademii Sztuk Pięknych w Wenecj. Stażystka w studiach projektowych Terezy Rosalie Kladosovej i Paulina Bockovej w Pradze w latach 2019-2021.
Pochodząca z Legnicy artystka, projektantka i aktywistka, od 2020 mieszkająca w czeskiej Pradze. Jej prace skupiają się wokół tematyki kobiecości, seksualności i duchowości, zderzając tradycję z nowoczesnością. Aktywna przede wszystkim w teatrze, tworzy również kolaże oraz obrazy. Działa na rzecz praw reprodukcyjnych Polek.