Opublikowano 11 wrz 2024

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

ul. Blich 2
38-400 Krosno

Szkło Młodych to wystawa zbiorowa młodych twórców szkła działających w Polsce. W latach 90-tych była wydarzeniem cyklicznym, ale jej ostatnia edycja odbyła się w 2006. Reaktywacja inicjatywy miała miejsce dwa lata temu, a prezentowana obecnie w Centrum Dziedzictwa Szkła wystawa, jest podtrzymaniem wartościowej tradycji.

Wystawa "Szkło Młodych" prezentuje dzieła współczesnych twórców działających w obszarze szkła. Realizacje pochodzą od studentów i absolwentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz artystów niezwiązanych z Akademią. Jest to okazja do zapoznania się z różnorodnymi technikami i perspektywami młodego pokolenia szklarzy.

Szkło Młodych

Wrocławski Wydział Ceramiki i Szkła kształci studentów dwutorowo - w kierunku prac unikatowych oraz użytkowych. Na wystawie można zapoznać się z realizacjami z zakresu projektowego, które uwzględniają możliwość wdrożenia do szerszej produkcji. Zobaczyć można także działania z pogranicza designu.

Ekspozycja ukazuje spektrum możliwości pracy ze szkłem, od tego bardziej klasycznego jak witraż, obróbka na zimno, po działania i eksperymenty realizowane w hucie szkła oraz w piecach elektrycznych do wytopu szkła. Odmienność prac dotyczy także ich przesłania, każda praca jest odpowiedzią wrażliwego obserwatora-twórcy, który przelewa swe doświadczenia na szklaną materię.

kuratorki wystawy: Ula Gołdasz i Joanna Bujak

Pozostałe wydarzenia