Postawy X

mia ART GALLERY

Pl. Solny 11
Wrocław

Zapraszamy na wernisaż wystawy konkursowej, który odbędzie się 24 maja o godz. 19:30 w mia ART GALLERY. Tegoroczne Postawy to jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu.

W roku 2013 Profesor Wojciech Pukocz, ówczesny Dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby, a obecnie Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, zainicjował studencki konkurs Postawy. Głównym celem tego wydarzenia było wyróżnienie najlepszej postawy artystycznej wśród studentów kierunku Malarstwo.

W efekcie powstał przegląd prac malarskich, który dedykowany był wyłącznie wąskiej grupie osób studiujących malarstwo na wrocławskiej ASP. Ten projekt odróżniał się znacząco od innych inicjatyw tego typu, gdyż z założenia to nie osoby studenckie zgłaszały się do wzięcia udziału w przeglądzie. Do udziału nominowali Profesorowie prowadzący pracownie malarskie. Taka formuła nadała Postawom charakter konkursu elitarnego, kameralnego i niekonwencjonalnego.

Przez kolejne edycje konkursu, jury złożone z osób artystycznych związanych z Akademią Sztuk Pięknych, jak również z wrocławskiego i ogólnopolskiego środowiska artystycznego, oraz przedstawicieli instytucji kulturalnych, wyróżniło najbardziej obiecujące malarstwo, które dziś odnajduje się z sukcesem na wystawienniczym rynku sztuki we Wrocławiu i poza nim.

Podczas dziewięciu edycji konkursu Postawy, studenci mieli możliwość prezentowania swoich prac w różnych przestrzeniach wystawienniczych we Wrocławiu, takich jak Galeria M na Jatkach, Galeria Browar w Browarze Mieszczańskim, Galeria Centrum Innowacyjności na ASP Wrocław czy Galeria Socato. Od 6. edycji Akademia nawiązała współpracę z renomowaną wrocławską galerią o silnej pozycji - galerią mia, w której od tamtej pory organizowana jest wystawa konkursowa. Podobnie jak w poprzednich latach, celem tegorocznych Postaw jest poszukiwanie oraz wskazanie najbardziej fascynujących, obiecujących i dojrzałych osobowości artystycznych, operujących w obszarze współczesnego malarstwa. Konkurs "Postawy" staje się także swoistym wskaźnikiem kondycji nie tylko młodego wrocławskiego malarstwa, ale również ogólnego stanu artystycznego szkolnictwa wyższego.

POSTAWY X

Skład tegorocznego jury:

• Prof. Wojciech Pukocz, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

• Piotr Sarzyński, krytyk sztuki, dziennikarz i publicysta związany z “Polityką”;

• Bogusław Deptuła, krytyk sztuki, kurator;

• Monika Chlebek, artystka, malarka, rysowniczka;

• Sebastian Kustra, Art Monitor;

• Alicja Klimaczak-Dobrzaniecka, Redaktorka naczelna pisma „Format”;

Podobnie jak w latach ubiegłych, osoba uhonorowana Grand Prix otrzyma zarówno nagrodę finansową, jak i szansę w postaci indywidualnej wystawy w galerii mia. Galeria przewiduje także wsparcie nagrodzonej osoby w wybrany przez siebie sposób.

Pozostałe wydarzenia