Patricia Villalobos Echeverria, Push <> Pull

Hol przed Aulą

ASP Wrocław
Plac Polski 3/4

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 18 października o godz. 14:30 w przestrzeni przed Aulą ASP przy Pl. Polskim.

Wideo i grafiki prezentowane na wystawie bazują na fotografiach powstałych w czasie powszechnego powstania w Nikaragui wiosną 2018 roku. Eksplorują one napięcie między ucieleśnieniem a dysocjacją w obliczu politycznych niepokojów i przemocy. Oscylując między rzeczywistością a abstrakcją, te prace zagłębiają się w nasz współczesny stan wyobcowania, nieustannej ekspozycji na media, niepewności i ciągłego nadzoru.

Instalacja

Instalacja składająca się z grafik PUSHPULL>01-PUSHPULL>07 została wydrukowana na papierze washi. Przezroczystość tego podłoża oraz materialność papieru nawiązują do plastyczności treści i kruchości pamięci. Niektóre z grafik mają przestrzeń obrazową podzieloną na dwie odrębne strefy kolorystyczne, co wskazuje na przesunięcie czasowe lub przestrzenne. Chociaż prace nawiązują do zwoju, drewniane podpory odnoszą się do banerów i znaków protestacyjnych, podkreślając ich plastyczny charakter.

Wideo

Wideo PUSH < > PULL obejmuje wybór 365 fotografii, które zrobiłam podczas protestów w Nikaragui w 2018 roku. Zamiast używać nagrań wideo, zdjęcia zostały zmontowane w porządku chronologicznym i cyfrowo animowane. Rezultatem jest film, w którym każda fotografia zniekształca się i rozciąga, przekształcając się w kolejną. Jest to proces generatywny, w którym efekt przypomina plastyczność pamięci i odnosi się do subiektywności wspomnień oraz poczucia fragmentacji. Rozległa manipulacja cyfrowa tworzy niezamierzone rezultaty — błędy wizualne, wzory moiré i artefakty cyfrowe, które są integralną częścią koncepcji tej pracy.

PATRICIA VILLALOBOS ECHEVERRÍA

Patricia Villalobos Echeverría uprawia hybrydową praktykę artystyczną obejmującą grafiki, fotografie, wideo, instalacje oraz projekty partycypacyjne, które koncentrują się wokół tematów migracji, nawigacji, przesiedleń i transformacji. Urodziła się w Memphis, Tennessee, w rodzinie Salwadorczyków, a dorastała w Managui, Nikaragua. Otrzymała tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, tytuł MFA na Uniwersytecie Zachodniej Wirginii oraz tytuł BFA na Uniwersytecie Stanowym Luizjany.

Jej projekty były wystawiane w Ameryce Północnej, Centralnej i Południowej, na Karaibach, w Europie i Azji. Jest laureatką nagród takich jak grant dla artystów National Association of Latino Arts and Cultures, stypendium Oregon Arts Council, stypendium PA Council for the Arts, Creative Heights Residency Fellowship przyznane przez Heinz Endowment, a także była rezydentką artystyczną m.in. w Ox-Bow, Artist Image Resource, The Studio for Creative Inquiry na Carnegie Mellon University oraz MacDowell Arts Colony.

więcej >> na stornie <<

Pozostałe wydarzenia