„Ósmy dzień tygodnia” według Marka Hłaski, w Teatrze Polskim

azg
11 — 13 paź 2024

Teatr Polski we Wrocławiu

W październiku 2024,  w ramach współpracy Teatru Polskiego we Wrocławiu z trzema artystycznymi uczelniami wyższymi: Akademią Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu, Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, prezentowana jest realizacja oparta na opowiadaniu Ósmy dzień tygodnia Marka Hłaski – jednego z patronów roku 2024.

Problematyka inscenizowanego utworu skupia się wokół braku intymnej przestrzeni, z jaką borykają się młodzi ludzie po okresie wojny oraz na ich stłamszonych relacjach uczuciowych, pragnieniach cielesnych, poczuciu niezrozumienia, bezradności, tęsknocie do lepszego świata. Opowiadanie stanowi płodny grunt do współczesnej interpretacji scenicznej przeprowadzonej przez studentów pod opieką doświadczonych pedagogów i we współpracy z aktorami Teatru Polskiego. W spektaklu problem toksyczności relacji rodzinnych, dziedziczenia zachowań, światopoglądów i traum, jak i walka o dominację i bycie widocznym w rodzinnej hierarchii ukazane zostaną w perspektywie plemienności i trybalizacji. „Współczesne plemię” determinowane jest przez fizyczne potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa i prokreacji, które zostały „oswojone” przez tradycję i religię oraz zasady funkcjonowania w społeczeństwie. Czasami jednak wbrew racjonalności instynkty ujawniają się, zaburzając ugruntowany społecznie i kulturowo porządek – momenty ich dominacji zostaną ukazane w spektaklu. Główną osią inscenizacji będzie artystyczne przepracowanie zagadnień seksualności, romantycznych relacji oraz problemu dziewictwa. Tytuł utworu jest symboliczny: oznacza oczekiwanie na wyrwanie się z opresyjności relacji rodzinnych, traum cielesnych, przygniatającej tandety i degrengolady codzienności – co się wydarza, kiedy ósmy dzień tygodnia jednak nadchodzi?

Twórcy spektaklu:
reżyseria: Erycze Herbut (AST Wrocław)
adaptacja i dramaturgia: Klaudia Gębska (AST Kraków)
scenografia, kostiumy i reżyseria światła: Kacper Łysczarz (ASP)
muzyka: Szymon Wantuła (AM)
media, wideo, projekt plakatu: Iga Elertowicz (ASP)
opieka ze strony (AM): Marcin Rupociński
opieka ze strony ASP: Marianna Lisiecka -Syska i Zachariasz Jędrzejczyk
opieka ze strony AST: Hubert Sulima

Zapraszamy na spektakle:
w piątek, 11 październik o godz. 19:00 PREMIERA
w sobotę, 12 październik o godz. 19:00