KOLEKCJA

10 — 31 paź 2024
wernisaż: 10.10.24, godz. 13:30

Ośrodek Dokumentacji Sztuki ASP ul. Traugutta 19/21 bud. C

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 10 października o godz. 13:30 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki.

KOLEKCJA  Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu jest projektem nastawionym na rozwój, a jego zamierzeniem jest gromadzenie i prezentacja w kolejnych odsłonach prac artystów związanych z wrocławską uczelnią i zaangażowanych w budowanie zbioru o szczególnej wartości i sprecyzowanych założeniach. Aktualna ekspozycja inicjuje budowę KOLEKCJI. Obejmuje prace znakomitych twórców i dydaktyków Akademii wywodzących się z różnych nurtów, którzy zechcieli podjąć się udziału w procesie, jakim jest tworzenie współczesnej kolekcji sztuki o określonym kształcie.

Sama wystawa i jej idea sytuują się na granicy relacji pokazywanych prac i struktury proponowanego zbioru. W założeniach istotna jest tu dynamika zbioru otwartego jako elastycznej formy sprzyjającej zmianie i procesowi. Ujawnia ona potencjał KOLEKCJI i założony na przyszłość plan, którego realizację rozpoczynamy wraz z otwarciem prezentowanej wystawy. Różnorodność proponowanych mediów i postaw artystycznych ma na celu świadome budowanie unikatowego, mobilnego zestawu prac poddającego się twórczym modyfikacjom i przekształceniom w zależności od założonego planu, miejsca ekspozycji i kontekstu. Przygotowany z myślą o rozwoju zbiór, w szerszej perspektywie funkcjonujący jako aktywne medium, które w swoim założeniu łączy prace z różnych etapów aktywności artystów z uzupełnieniem o aktualne dzieła, stworzy realny materiał i niebagatelną wartość dla jego przyszłości. Taka formuła pozwoli też ukształtować nową, istotną warstwę praktycznych zasobów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz pozwoli uczelni wzmocnić jej pozycję jako instytucji nie tylko edukacyjnej, ale też posiadającej znaczący dorobek kolekcjonerski i wystawienniczy.

Kolekcja

Artyści: Anna Bujak, Hubert Bujak, Janusz Jasiński, Agnieszka Leśniak, Marcin Mierzicki, Wojciech Pukocz, Zdzisław Nitka
Kurator:
Marcin Mierzicki