ZNÓJ- wernisaż wystawy Karoliny Pietrzyk

Opublikowano 18 mar 2014

Uliczna galeria Szewska Pasja, wernisaż 21 marca ( piątek) o godz. 17.00

Karolina, co przed pająkiem nie pęka

Dziewczyna z Nadodrza przeszła chrzest przynależności do tej dzielnicy, na jaki wystawili ją jej nieformalni królowie. I tylko odrobinę włos jej się zjeżył, kiedy po jej skórze sunął wielki, kosmaty pająk. Ale także rysunki Karoliny Pietrzyk są świadectwem nadodrzańskiego męstwa autorki.

Jej komiks o trwającej cały dzień, mozolnej próbie wstania z łóżka nieprzypadkowo rozpoczynał katalog ubiegłorocznej, wrocławskiej edycji „Skłonności do ostrości" – ogólnopolskiego przeglądu kolejnych uczelni artystycznych w Polsce, który od 4 lat odbywa się podczas Międzynarodowej Wystawy Satyrykon w Legnicy. Ale „Senne opowieści" autorstwa tej studentki grafiki wrocławskiej ASP to tylko niewielki wycinek tego, co zalega w jej zniszczonych i pożółkłych teczkach, w których upycha rysunki na kartkach papieru już na pierwszy rzut oka starszego od niej samej.

Niech się Państwo nie zrażają się widokiem plamy, kleksa, nabazgrolonej litery, przebijającego spod spodu maszynopisu. To zamierzony efekt – przemyślana strategia budowania współpracującego z rysunkiem tła. Widok z okna na kominy przy Kurkowej, z których skaczą samobójcy, słoiki z materiałem badawczym niesionym do pobliskiego Sanepidu, brudne ślady po odklejających się literach na sklepowej szybie – na tych zniszczonych, wyblakłych arkuszach wyglądają zaskakująco świeżo.

Na wystawie w ulicznej galerii Szewska Pasja pt. „Znój" zobaczymy rysunki z nowego cyklu. Przedstawiają rzeczy pozornie banalne i nieistotne: przewrócony kosz na śmieci, kaloryfer, na którym suszą się skarpety, połamaną betonową ławkę, kopniętą barierkę odgradzającą dziurę w jezdni, kota z przymocowanymi do kończyn dzwoneczkami. Wszystkie łączy jedno: są śladem ludzkiej działalności. Gniazdo gołębi wrośnięte między metalowe kolce mającej je odstraszyć konstrukcji na okiennym parapecie jest tylko dowodem daremności tych starań regulowania, grodzenia i porządkowania. Chodnikowe barierki, betonowe słupki, plastikowe pachołki są absurdalnym i śmiesznym świadectwem naszej egzystencji.

Narysowane pozornie niedbałą kreską Karoliny, podpisane celnym komentarzem, łączą lekkość z głębią przesłania, tragizm ze śmiesznością, a kontestowanie rzeczywistości z dystansem. A pająk? Na jednym z rysunków pełznie w kierunku plastikowych, ogrodowych mebli. Na stoliku stoi jeszcze popielniczka z niedopalonym papierosem – uczestnicy tej sielanki musieli przed chwilą uciec stąd w popłochu.

Tomasz Broda, kurator wystawy

Karolina Pietrzyk „Znój"

Uliczna galeria Szewska Pasja

Wernisaż 21 marca ( piątek) o godz. 17.00

Wystawa czynna do końca kwietnia 2014 r.

zamieścił: Tomasz Pietrek