Zmarł Janusz Halicki

Opublikowano 29 paź 2010

Pogrzeb odbędzie się 3 listopada o godzinie 10.40 na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Artysta przez wiele lat związany z naszą uczelnią , był jednym z najwybitniejszych polskich twórców ekslibrisów

Janusz Halicki urodził się w 1932 roku w Brzeszczach w Małopolsce, zm. 28 października 2010 roku we Wrocławiu W 1968 roku ukończył z wyróżnieniem PWSSP we Wrocławiu, gdzie kształcił się w pracowniach Marii i Stanisława Dawskich oraz Stanisława Pękalskiego. W latach 1963-68 był asystentem na Wydziale Ceramiki PWSSP Wiele lat życia poświęcił pracy pedagogicznej z młodzieżą m.in. jako dyrektor Państwowego Ogniska Kultury Plastycznej we Wrocławiu. Przewodniczył Komisji Artystycznej Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Był też jednym z założycieli słynnej grupy graficznej „Rys", której celem było popularyzowanie ekslibrisu. Janusz Halicki był jednym z najwybitniejszych polskich twórców ekslibrisów, robił je od 1968 roku i właśnie z tych indywidualnych bibliofilskich podpisów był najbardziej znany, stworzył ich ponad 300.

Piotr Osowicz