Żegnamy Jana Sylwestra Drosta

Opublikowano 25 kwi 2024
and

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jana Sylwestra Drosta, wybitnego projektanta szkła, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Jan Sylwester Drost

Rodzinie oraz bliskim Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia

Rektor i Senat oraz pracownicy i studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Jan Sylwester Drost urodził się w 1934 roku w Kłodnicy, dzisiejszej dzielnicy Kędzierzyna-Koźla. Studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w pracowni Stanisława Dawskiego (dyplom w 1958 roku). Od 1961 roku przez ponad cztery dekady związany był zawodowo z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Ząbkowicach Będzińskich, gdzie sprawował funkcję projektanta i kierownika ds. wzornictwa. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, a także stypendystą rządu szwedzkiego. Eksperymentował z formą, kolorem i technologią, tworzył zarówno szkło seryjne, jak i unikatowe, upowszechnił technikę szkła prasowanego.

Jan Sylwester Drost, Projekt płaskorzeźby w szkle
<p>Jan Sylwester Drost,&nbsp;Projekt płaskorzeźby w szkle</p>
Tadeusz Forowicz i Jan Sylwester Drost
<p>Tadeusz Forowicz i Jan Sylwester Drost</p>