Żegnamy dyrektora Muzeum Współczesnego we Wrocławiu - Andrzeja Jarosza

Opublikowano 11 gru 2019

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dyrektora Andrzeja Jarosza, przyjaciela artystów, miłośnika sztuki.

W dniu 10 grudnia 2019 roku odszedł dr Andrzej Jarosz, dyrektor Muzeum Współczesnego Wrocław, przewodniczący Rady Uczelni Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, historyk sztuki, krytyk i kurator, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia

Rektor i Senat oraz pracownicy i studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

***

Pożegnanie dr Andrzeja Jarosza będzie miało miejsce w środę 18 grudnia o godz. 14.00 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym Psie Pole, ul. Kiełczowska 90 we Wrocławiu.

W imieniu Rodziny uprzejmie prosimy o nieprzynoszenie wieńców i dużej ilości kwiatów.

***

Pogrzeb odbędzie się 19 grudnia 2019 roku o godz. 13.00 w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Szczawnie Zdroju.

***

Pracownicy uczelni, którzy planują wziąć udział w uroczystościach pożegnalnych i pogrzebowych, proszeni są o kontakt z Panią Danuta Plewką. ASP będzie organizowała transport zarówno na Cmentarz Kiełczowski jak i do Szczawna Zdrój.

***

dr Andrzej Jarosz (1971–2019) – dyrektor Muzeum Współczesnego Wrocław w latach 2017–2019. Historyk sztuki, krytyk i kurator, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej.

Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Fundacji dla Sztuki Niemożliwej. Redaktor naczelny serii wydawniczej „Wrocławskie Środowisko Artystyczne", wydawanej wspólnie z ASP i Urzędem Miasta Wrocławia od 2007 roku. Producent, opiekun i kurator wielu wystaw (m.in. dla Muzeum Współczesnego Wrocław, BWA Awangarda – Galerie Sztuki Współczesnej Wrocław, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Dolnośląskiego Centrum Fotografii Domek Romański).

W latach 2014–2017 członek komisji rewizyjnej Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, asystent dyrektora ds. programowych w BWA Wrocław w latach 2001–2003. Sekretarz Kwartalnika Naukowego Instytutu Historii Sztuki „Quart" (w latach 2006–2015), członek komitetu redakcyjnego „Roczników Sztuki Śląskiej".

Organizator międzynarodowych konferencji naukowych: „Stanisław Lem – wizjoner szczęśliwych i nieszczęśliwych światów. Recepcja twórczości w sztukach plastycznych, kinie, literaturze i krytyce artystycznej" (2015) i „Józef Czapski. W 20. rocznicę śmierci" (2013).

Autor siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych, esejów, recenzji wystaw i not katalogowych na temat sztuki współczesnej, w tym artystów związanych z Akademią - Józefa Hałasa, Alfonsa Mazurkiewicza, Zbigniewa Karpińskiego, Piotra Błażejewskiego, Andrzeja Kilmaczaka-Dobrzanieckiego, Pawła Palle-Lewandowskiego, Łukasza Huculaka, Jarosława Grulkowskiego. Popularyzator sztuki współczesnej (w latach 2001–2015 wygłosił kilkanaście wykładów otwartych, m.in. „O patrzeniu i widzeniu", Instytut Grotowskiego, Wrocław 2014; „Dekonstrukcja malarstwa", z cyklu „Ta straszna sztuka współczesna", Uniwersytet Wrocławski 2014; „Malarskość w powieści Brzegi Syrtów Juliena Gracq'a", Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Wrocław, 2011; „Malarstwo Hanny Krzetuskiej", Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Kraków 2008).

zdjęcie: M.Kujda

zamieściła AZG