Zdobywamy Bydgoszcz !

Opublikowano 10 kwi 2010

W Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy odbędzie się wernisaż wystawy „Struktura rzeczy, struktura emocji, struktura. Sztuka dydaktyków Wydziału Malarstwa i Rzeźby naszej uczelni”.

Kuratorem generalnym wystawy, ze strony uczelni jest prof. zw. Paweł Lewandowski-Palle.

Do udziału w wystawie zaproszeni zostali wszyscy etatowych artyści- pedagodzy biorący dzisiaj udział w kształceniu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby

Obecna wystawa pokazuje aktualną sztukę, z końca pierwszej dekady pierwszego stulecia trzeciego tysiąclecia (tylko jeden obiekt pochodzi z XX wieku!) sztukę różnych generacji. Obejmuje twórczość prawie wszystkich artystów-pedagogów prowadzących kształcenie na kierunkach: malarstwo, rzeźba i edukacja artystyczna oraz sztukę kilkorga z najważniejszych osobowości, spośród emerytowanych profesorów Wydziału. Wokół szerokiego hasła Struktura rzeczy, struktura emocji, struktura uwagę zwracają współbrzmienia dzieł, różnice widoczne już przy pierwszym z nimi kontakcie oraz odrębności w systemach struktur. To oferta różnorodna, wędrówka tropami różnorodnych struktur.

Jedną z osi wystawy jest wrocławski strukturalizm; specyficzna, ale i rozpoznawalna tendencja na mapie polskiej sztuki. Tendencje strukturalne stały się jakby znakiem indywidualnych postaw artystycznych, ale może też kształcenia.

Na tej wystawie są m.in. ikony wrocławskiego strukturalizmu. Bo strukturalizm wrocławski, pojemny znaczeniowo i tak naprawdę ciągle niezdefiniowany, jest tendencją żywą.

Są znakomici i uznani malarze i rzeźbiarze, laureaci wielkich i ważnych konkursów sztuki, festiwali, przeglądów… profesorowie z tytułami naukowymi (12) i ich współpracownicy.

Wystawa jest też próba odpowiedzi na pytanie:, co dzisiaj jest wyróżnikiem sztuki wrocławskiej, jakie są jej rozpoznawalne i odrębne wartości?

W historii Wydziału Malarstwa i Rzeźby takiej formuły ani wystawy jeszcze nie było. Wystawę konstruuje 135 obiektów (z zakresu malarstwa, rzeźby, instalacji, filmu i fotografii) 63 autorów.

Uroczyste otwarcie wystawy w sobotę, 10 kwietnia o godz. 16.00

Profesor Paweł Lewandowski-Palle.