Przejdź do treści

Wytworzenie prototypu specjalistycznego pieca do wypalania ceramiki z oprzyrządowaniem 

Ogłoszenie
Opublikowano 11 mar 2025
and
Wytworzenie prototypu specjalistycznego pieca do wypalania ceramiki z oprzyrządowaniem 

W grudniu 2024 roku zostały z sukcesem zakończone zostały  prace projektowe, montażowe i konstrukcyjne związane z umową nr 7427/IA/SP/20232 zawartą w dniu 18.07.2023  na realizację inwestycji związanej z działalnością naukową na wytworzenie aparatury naukowo – badawczej pn. „Wytworzenie prototypu specjalistycznego pieca do wypalania ceramiki z oprzyrządowaniem" (nr rejestracyjny wniosku IA/SP/560924/2023). Urządzenie zostało  wpisane do ewidencji środków trwałych ASP Wrocław z datą 31.12.2024 r. i otrzymało on numer 801-3680.

W rezultacie projektu, w który zaangażowany był zespół specjalistów z Polski i za granicy udało się wytworzyć innowacyjną urządzenie, które zapewnia możliwość wypalania  różnego rodzaju ceramiki szlachetnej z wysokotemperaturowych mas ceramicznych (porcelana, kamionka, porcelit) przy użyciu drewna jako głównego paliwa. Urządzenie łączy tradycyjne techniki z najwyższej jakości nowoczesnymi materiałami izolacyjnymi i ogniotrwałymi oraz komputerowym systemem zapisu i analizy danych procesu wypalania. Dzięki unikalnemu połączeniu różnych technologi urządzenie jest wydajne, bezpieczne i ergonomiczne, dające optymalne rezultaty i otwierające możliwości prowadzenia różnorodnych prac artystyczno/badawczych. 

Wytworzenie prototypu specjalistycznego pieca do wypalania ceramiki z oprzyrządowaniem 

Pierwszy rozruch testowy urządzenia trwał 44 godziny, komora załadunkowa ma pojemność 3 m³,co pozwoliło na załadunek 600 specjalnie przygotowanych prób mas ceramicznych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów i surowców występujących na Dolnym Śląsku. Podczas całego procesu wypału zużyto 5,025 m³ drewna i osiągnięto temperaturę w zakresie 1300–1350°C, a najwyższa  temperatura w komorze wyniosła 1389°C.

Idea budowy urządzenia powstała w 2020 roku, podczas stypendium Fulbrighta w Ceramic Complex Northern Arizona University ,gdzie  dr hab. Michał Puszczyński opracował koncepcję połączenia technologii tzn. train kiln  z elementami pieca Fellera.  Bazując na doświadczeniach z obsługi pieców gazowych na podstawie wieloletnich działań w ramach SPUB zaprojektował koncepcję jednostki sterującej  w celu polepszenia kontroli nad przebiegiem procesu wypalania. Urządzenie, nazwane hybrydowym piecem do wypalania ceramiki, zostało zaprojektowane i zbudowane  we współpracy z  prof. Ted Neal z Ball State University, oraz specjalistami z Francji: Thiebaut Chague oraz Anne Verdier. W procesie konstrukcji wzięli udział polscy specjaliści: Mateusz Grobelny, Grzegorz Osródka oraz Dymitr Buławka Fankidejski oraz  studenci studiów magisterskich i doktoranckich ASP Wrocław. System sterujący i rejestrujący urządzenia zaprojektował i wykonał dr Dawid Żynda. Inwestycja została realizowana na terenie Domu Pracy Twórczej  ASP w Luboradowie.  

Dofinansowano z Dotacji Celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Pozostałe aktualności