Wystawa Piotra Tyszkowskiego

Opublikowano 28 Maj 2014

Galeria PROMOCJE w Jeleniej Górze

Piotr Tyszkowski urodzony w 1964 r. Dyplom z zakresu malarstwa w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Józefa Hałasa w 1992 r. w PWSSP we Wrocławiu .
Prowadzi pracownię rysunku na wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu .
Zajmuje się malarstwem .

Tekst z katalogu wystawy:

Malarstwo Piotra Tyszkowskiego, tak sądzę, wpisuje się w szeroko pojęty nurt sztuki kontemplacyjnej. Przed laty, w trakcie studiów, a może jeszcze wcześniej – w młodości – Piotr, dzięki specyficznym cechom osobowości, dał się „zahipnotyzować" wielkim, tajemniczym, nieskończonym, magicznym przestrzeniom. Ten stan hipnotycznego transu, który nigdy go już nie opuścił, wyzwolił go i zdystansował w znacznym stopniu od zgiełku codzienności i pozwolił na odnalezienie głębszego niż banalne tu i teraz sensu egzystencji.

W obrazach tego artysty nie odnajdziemy odniesień do doczesności, do spraw bieżących, jego „pejzaże wewnętrzne" skupione są wyłącznie na intensyfikowaniu mistycznych doznań i uniesień, są wyrazem zachwytu i zadziwienia dla tego, co nas przerasta, są też podróżą w głąb duszy i czasu, do prapoczątków przeżywania i odczuwania. Piotr Tyszkowski niezmiennie, od samego początku swojej drogi twórczej jest ambasadorem niezwykłości. Tropi ją i z pasją zapisuje. Jego malarstwo wciąż i wciąż przypomina o tym, że nasze życie toczy się w cieniu przerastającej nas, nieodgadnionej Tajemnicy, która poraża i zachwyca, daje nadzieję, ale też ją czasem odbiera (w zależności od stanu ducha) i która jest obecna stale i wszędzie – jak powietrze. By jej doświadczać wystarczy tylko odpowiednio nastroić uczucia i zresetować myśli.

Stanisław Ignacy Witkiewicz stwierdził kiedyś z ogromnym, dojmującym smutkiem, że w przyszłości, w stechnicyzowanym społeczeństwie, zaniknie zdolność do przeżywania „uczuć metafizycznych". Twórczość Piotra Tyszkowskiego i innych kontemplacyjnych malarzy jest nadzieją na to, że ta ponura wizja prędko się nie ziści.

Prof. Janusz Jaroszewski

info.M.Marek