Wystawa Michała Gątarka

Opublikowano 06 Maj 2014

"Młodzież z dobrych domów" 10 maja 2014 o godz. 20:00 w Galerii MMXIII we Wrocławiu przy ul. Uniwersyteckiej 11/12. Finisaż wystawy odbędzie się podczas Nocy Muzeów 2014 17. maja b.r

Michał Gątarek - Młodzież z dobrych domów

Pewien amerykański psycholog zasugerował kiedyś, że profil psychologiczny osoby ujawniającej osobowość antyspołeczną przypomina dziesięcioletnie dziecko. Żadne nie potrafi wziąć na siebie odpowiedzialności, zrozumienie innych przychodzi obojgu z trudem i oboje charakteryzują się konkretnością myślenia (brak wykształconej zdolności empatii).
Czy jednak każde dziesięcioletnie dziecko przejawie takie cechy ?
I co to tak naprawdę oznacza pojęcie osobowości antyspołecznej ?
Według T. Millona i R. Davisa tylko niewielka część ludzi z osobowością antyspołeczną wchodzi w konflikt z prawem. Ponadto jednostki posiadające cechy antyspołeczne mieszczące się w granicach normy nierzadko wręcz uzyskują pochwały za zdolność do bezwzględnego postępowania,
naginania reguł w nastawionym na rywalizację społeczeństwie. Adaptacyjne cechy mieszczącego się w normie stylu osobowości obejmują: samodzielność, ambicję, gotowość do podejmowania rywalizacji, konstruktywne dążenie do indywidualności i samostanowienia.
Ile zatem anty-społeczności kryje się w pojęciu ''społeczeństwo''? Jak normy mają się do rzeczywistości ?

''Malarstwo Michała Gątarka przepełnione jest takimi wywoływanymi przez otoczenie neurozami, co jednak znamienne – są to neurozy dziecięce. Gątarek przedstawia te sytuacje, które dla kształtującego dopiero swoją osobowość młodego człowieka mogą być trudne do przyjęcia i jednocześnie czynią go ubezwłasnowolnionym. Jakie pytania zadaje sobie ministrant asystujący księdzu w czasie święcenia czołgu? Co przeżywał zmitologizowany przez nas „Mały Powstaniec"? A do tego podwójna indoktrynacja – religijna i medialna – w dziecięcym pokoju, psy wściekle broniące dostępu do figurki Maryi oraz wątpliwości związane z doświadczeniem Pierwszej Komunii. Wojna, media, a przede wszystkim bezmyślność i władza dorosłych – wszystko to zdaje się gwałcić przypisywaną dzieciom niewinność.''*

* Zofia Reznik- ''Uwaga, ZŁO!ZŁOrzeczy, Galeria Stolarnia, Instytut Historii Sztuki UWr, (11 – 18 I 2014)''. ''Quart'' Kwartalnik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego Nr 1(31)/2014. Wrocław, s.112.

Wystawa Michała Gątarka pt.''Młodzież z dobrych domów'' zawiera najnowsze cykle prac. Są to wykonane głównie tradycyjną techniką olejną obrazy, które są uzupełniane różnej wielkości obiektami ready-made oraz specjalnie przygotowaną ścieżką dźwiękową, tworząc razem instalację typu site-specific. Wszystko to będzie można zobaczyć we wnętrzach starej, remontowanej kamienicy przy ul. Uniwersyteckiej 11/12.
Ponadto w dzień otwarcia ekspozycji (10-ego maja o 20.00 godz.) odbędzie się koncert eksperymentalnego projektu muzycznego R.A.A.K.
Zapraszamy !

info: Michał Gątarek, Grzegorz Szustak