Wystawa "2010._" miałaby swój finisaż w dniu 4 kwietnia 2020 roku.

Opublikowano 03 kwi 2020

Jest prezentowana online w social media na facebooku @2010._ exhibition oraz Instagramie @2010._exhi

Prezentujemy poniżej fragment wywiadu z kuratorką wystawy - Marią Juchnowską.

Cały wywiad dostepny jest pod linkiem: Artykuł Exspace o wystawie "2010._"

***

2 lata pracy... na marne? Rozmawiamy z Marią Juchnowską, kuratorką Wystawy "2010._"

"2010._" miała być z założenia wystawą prezentującą prace jedenastu artystek i projektantek, które studiowały razem od 2005 roku, a w 2010 i 2011 roku ukończyły studia na wydziale Ceramiki i Szkła na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Miała być... W związku z pandemią #koronawirus została odwołana, tak jak wszystkie imprezy masowe w Polsce począwszy od 10 marca br. O wystawie więcej przeczytacie tutaj.

Urszula Kalużna, EXSPACE: Mario dzisiaj byłabyś po 'premierze' nowej kolekcji "Egg Vessels". Wystawa, na której miałaś ją pokazać światu została z powodu pandemii COVID-19 odwołana. Co czujesz?

Maria Juchnowska, Mari JJ Design: Na pewno trudno mówić o rozczarowaniu w obliczu takiej sytuacji w jakiej znajduje się obecnie Polska, Europa i cały świat. Priorytetem jest zdrowie: moje, mojej rodziny, przyjaciół, osób z którymi współpracuję i całych społeczeństw, bo jesteśmy wszyscy połączeni, czy chcemy czy nie, nie żyjemy na bezludnej wyspie. Ten wirus pokazuje nam ile osób spotykamy na naszej drodze, aby móc pracować, realizować nasze zamierzenia i plany, jak jesteśmy wszyscy od siebie nawzajem zależni. To jest jeden z pozytywnych aspektów tej sytuacji oraz przypomnienie abyśmy wrócili do punktu wyjścia i doceniali to, co mamy dookoła siebie bo tak rzadko o tym pamiętamy.

Wraz ze współ-kuratorem Arturem Wijatą, na godziny przed oficjalnym potwierdzeniem władz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, śledząc rozwój sytuacji wiedzieliśmy, że wernisaż w Galerii Neon ASP Wrocław się nie odbędzie. Ostatecznie podjęłam decyzję o zaprzestaniu dalszych przygotowań: odwołaniu transportu prac, wstrzymaniu ubezpieczenia, druków i dalszej realizacji wystawy. Rektor ASP i wielu profesorów we Wrocławiu bardzo chciało się z nami spotkać na wernisażu, ale niestety to musi poczekać do następnej nadarzającej się okazji. Od miesiąca pracowałam nad skończeniem prac "Egg Vessels -Deep ocean" specjalnie na okazję wystawy "2010._ " jednak i one będą musiały poczekać. W takich momentach najlepiej sprawdzają się przysłowia: "Co się odwlecze to nie uciecze."

Porozmawiajmy o wystawie, o czym miała być?

Wystawa "2010._" to przede wszystkim spotkanie po 10 latach jedenastu absolwentek wydziału ceramiki i szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Po dekadzie indywidualnej działalności twórczej wraz z dziesięcioma wspaniałymi artystkami, projektantkami, edukatorkami miałyśmy zaprezentować ceramikę, malarstwo i design tworzone przez każdą z nas, wystawa miała się odbyć w Galerii NEON na wrocławskiej akademii.

Każda z artystek prowadzi indywidualną działalność artystyczną, w dziedzinach już wspomnianych. Wiele koleżanek po fachu zapoczątkowało swoje autorskie marki i pracownie ceramiczne w Polsce i za granicą gdzie tworzą i odnajdują̨ się̨ w świecie globalnej wioski i wymogów dzisiejszego świata, uczą̨ , prowadzą warsztaty, stale rozwijają̨ swoje kwalifikacje zawodowe, a przede wszystkim kreują̨ świat w jakim żyją.

Trzeba podkreślić, że wystawa miała dotyczyć również aspektu pracy niezależnej artystki i projektantki. Pełna wyrzeczeń i poświecenia nie widocznego w social media i świecie wirtualnej prezencji. Odbiorcy zwykle dostają gotowy pięknie opakowany produkt ceramiczny lub obraz, a procesu jego tworzenia zwykle nie zgłębiają. Podczas planowanej wystawy "2010._" dzięki prezentacji swoich dzieł, w sposób pośredni i bezpośredni artystki miały udzielić odpowiedzi jak wiele jest indywidualnych dróg twórczych, nie ma jednego, właściwego przepisu na spełnienie artystyczno-twórcze i związane z tym karierę i sukces.

Artystki wchodzące w skład wystawy to: Katarzyna Anna Chrzanowska (KashQ Design), Karolina Gorska (Kina Ceramics), Irmina Helak (IMKAdesign), Dorota Jędrusik (Dorota Jędrusik), Karolina Krawczyk (Pangzi Ceramics), Magdalena Łysiak (MLY Studio), Dagmara Rybak (DagArtRybak), Monika Skorupska (MOSKO), Barbara Śniegula (Barbara Sniegula design), Małgorzata Wodyńska (COCO Ceramics), Maria Joanna Juchnowska (Marii JJ Design).

Ciąg dalszy wywiad dostępn pod linkiem: Artykuł Exspace o wystawie "2010._"

Kuratorzy: Maria Juchnowska z Mari JJ Design

Artur Wijata Galeria Sztuki Współczesnej Winda