WYNIKI KONKURSU Vantage + ASP

Opublikowano 11 lis 2015
Katarzyna Jagiełło - projekt ronda

Katarzyna Jagiełło asystentka z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu laureatką konkursu zorganizowanego przez wrocławskiego dewelopera. Zwycięska instalacja stanie na rondzie na Promenadach Wrocławskich.

- Jesteśmy młodą, dynamiczną i nowoczesną firmą, a zatem współpraca z młodymi twórcami jest dla nas czymś logicznym i oczywistym – mówi Edward Laufer Prezes Zarządu Vantage Development SA.

W lipcu studenci wrocławskiej ASP namalowali na Promenadach Wrocławskich mural zatytułowany „Żurawie". Ten 330 metrowy obraz jest dzisiaj miejscem spotkań dla mieszkańców, którzy umawiają się na spotkania właśnie pod „Żurawiem".

- Konkurs na projekt zagospodarowania ronda to nasza drugi projekt realizowany wspólnie z wrocławską ASP - dodaje Edward Laufer.

Na konkurs wpłynęło 12 oryginalnych projektów, z których jury wyłoniło cztery uznając je za wybitnie kreatywne, o wysokim poziomie artystycznym.

Zwyciężył projekt Katarzyny Jagiełło asystentki z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP.

Pozostali nagrodzeni:

II miejsce: Martin Tuchowski

III miejsce: Grażyna Mrowiec

IV miejsce: Michał Wasiak

- Dzięki niekonwencjonalnemu uprzestrzennieniu liter instalacja spełnia rolę rzeźby. Widoczność i kształt liter jest zależna od miejsca obserwacji. Materiał, z którego jest wykonana - stal, reaguje i odbija kolorystykę otoczenia – mówi Katarzyna Jagiełło autorka zwycięskiego projektu.

- Ta instalacja sprawia wrażenie realizacji figury niemożliwej, złudzenia optycznego obleczonego w materialny kształt – mówi Henryk Wojciechowski przewodniczący jury, Dyrektor Rozwoju i Komercjalizacji Vantage Development SA.

Figury niemożliwe można uznać ze szczególny typ złudzeń optycznych. Są to figury, które w teorii można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, ale nie można ich skonstruować w rzeczywistości.

- Projekt Katarzyny Jagiełło zdaje się temu przeczyć, widz ma poczucie, że patrzy na złudzenie optyczne, które uzyskało realny kształt – dodaje Wojciechowski.

Nietypowa bryła instalacji wzbogaca i koresponduje ze współczesną przestrzenią oraz intryguje użytkowników. Otwartość oraz dynamiczność instalacji nawiązuje do otwartości Wrocławia i jego dynamicznego, pozbawionego ograniczeń rozwoju. Projekt doskonale wpisuje się w nowoczesne otoczenie i dobrze koresponduje z wizjonerskim projektem powstającego tuż obok kompleksu biurowego Promenady Business Park.

więcej: http://vantage-sa.pl/o-firmie/aktualnosci/2015/11/konkurs-na-rondo-roztrzygniety.html

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Zamieściła: Anna Zielińska

Protokół jury .pdf