Wrocławska Szkoła Grafiki w USA - cz. 3

Opublikowano 29 sty 2012

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z podróży grafików do stanów Indiana, Ohio i Tennessee.

Po odniesionym sukcesie otwarcia wystawy The Wroclaw School of Printmaking w Chicago Cultural Center (Chicago, Illinois) graficy pojechali w głąb Stanów - odwiedzić szkoły w Muncie, Bowling Green i Knoxville.

Ball State University (Muncie, Indiana) był pierwszym punktem na mapie podczas ich podróży. Szczególnie interesowały ich Wydziały Szkła oraz Grafiki. Prof. Christopher Nowicki miał wykład i pokaz mezzotinty - jednej z najstarszych i najbardziej szlachetnych technik wklęsłodrukowych. Natomiast Prof. Jacek Szewczyk zaprezentował tamtejszym studentom i wykładowcom wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Ponadto profesorowie przywieźli ze sobą grafiki naszych wykładowców, gdyż w marcu tego roku Wrocławska Szkoła Grafiki będzie miała wystawę właśnie w Ball State University.

Podczas wizyty w Bowling Green State University (Bowling Green, Ohio) profesorowie zwiedzali szkołę, która także ma znakomicie wyposażone pracownie graficzne i szkła.

Natomiast wyjątkowo ekscytujące dla naszych grafików było zwiedzanie Toledo Museum of Art (Toledo, Ohio), które ma potężną kolekcję grafik (ok 6 tys.). Profesorowie mieli okazję oglądać z bliska renesansowe miedzioryty i przepiękne, stare mezzotinty. Sam budynek muzeum jest także bardzo ciekawy - został zaprojektowany przez Franka Gehry'ego (twórca m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao). Obok muzeum znajduje się niedawno wybudowany budynek pracowni szkła, który wart jest polecenia.

As. Agata Gertchen pojechała natomiast do Knoxville (Tennessee) odwiedzić The University of Tennessee, z którym nasza Akademia ma podpisaną umowę dotyczącą miesięcznej wymiany studentów. Co roku dwójka studentów z Knoxville (w tym roku trójka) przylatuje w maju do Wrocławia i ma możliwość pracy we wszystkich pracowniach graficznych w Katedrze Grafiki Warsztatowej. Z kolei we wrześniu dwójka studentów z Grafiki (specjalność: Grafika Warsztatowa) może na miesiąc wyjechać do Knoxville. Wystarczy do 23 lutego złożyć w biurze Współpracy z Zagranicą stosowne dokumenty i odpowiednio zająć się amerykańskimi gośćmi podczas ich wizyty w maju.

Przypominamy, że studenci Grafiki (specjalność: Grafika Warsztatowa) zainteresowani miesięcznym pobytem i swobodną pracą w pracowni graficznej na Uniwersytecie w Knoxville (w ramach wyjazdu wystawa w szkolnej Galerii 1010) mają możliwość składania aplikacji do 23 lutego! Gorąco polecam!

foto: J. Szewczyk, C. Nowicki, A. Gertchen

AG