Wokół jeleniogórskiego ratusza - miejsca, firmy i ludzie

Opublikowano 28 lis 2019

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy "Wokół jeleniogórskiego ratusza - miejsca, firmy i ludzie", który odbył się 15.11.2019 r. w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Projekt badawczo-wdrożeniowy wystawy czasowej "Wokół jeleniogórskiego ratusza - miejsca, firmy i ludzie" został zrealizowany w ramach współpracy Muzeum Karkonoskiego z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Projekt został opracowany na Wydziale Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Autorami projektu są studenci I i II roku studiów magisterskich z Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz prowadzonej przez ad. dr Katarzynę Annę Jagiełło.

Wystawa została zaprojektowana na podstawie scenariusza, autorstwa kuratora Roberta Rzeszowskiego. Ekspozycja prezentuje historię jeleniogórskiego rynku, 58 kamienic, ratusza oraz kupców i firm, które działały w mieście od XVII wieku do 1945 roku. Na wystawie zostały przedstawione zabytki ze zbiorów Muzeum oraz Archiwum Państwowego, tj: dokumenty, grafiki, kartki pocztowe, zdjęcia, zabytki cechowe, rzemiosło artystyczne, tkaniny, rzemiosło ludowe oraz starodruki.

W ramach kompleksowego opracowania projektu wystawy została również zrealizowana makieta jeleniogórskiego rynku. Prezentuje ona plac ratuszowy wraz z przylegającymi do niego ulicami oraz 58 przestrzennych modeli kamienic tworzących 6 pierzei rynku.

Kierownik i współautor projektu:

ad. dr Katarzyna Anna Jagiełło

Autorzy projektu - studenci I i II roku studiów magisterskich:

Justyna Wentland

Wojciech Bereś

Marta Kiebel

Justyna Czop

Kinga Białorusow

Klaudia Małolepsza

Aleksandra Urbaniak

Kaja Onichimowska
Natalia Banasiak

Współpraca przy opracowaniu technologii wykonania oraz realizacji makiety:

Mieczysław Bobeła

Janusz Bochajczuk

Jacek Śliwowski

Wystawa została zauważona i rekomendowana przez media krajowe. Relacja filmowa z wernisażu była emitowana w "Expresie Extra" TVP1 oraz w "Faktach o poranku" TVP3. Wiele interesujących artykułów ukazało się również lokalnej prasie i telewizji.

Wystawę można zwiedzać do 1.03.2020r.

Info: Katarzyna Anna Jagiełło
Zdjęcia: Janusz Bochajczuk