WOJNY RELIGIJNE. Druga edycja pojedynków artystycznych.

Opublikowano 28 mar 2010

Relacja z wernisażu.

WOJNY RELIGIJNE miały swój wernisaż gościnnie w Galerii Mieszkanie Gepperta 23 marca o godzinie 18.00.

Pojedynkowały się następujące pary:

1.Maja Wolińska i Aga Jarząbowa (ASP Wrocław) - w kategorii animacja. 2.Łukasz Kliś i Tomasz Tobolewski (Wydział Artystyczny UŚ Katowice w Cieszynie) - w kategorii rysunek.
3.Ana Lawrynowitz i Stefan Hanckowiak (artyści niezwiązani z żadną szkołą) - w kategorii video.
4.Marek Grzyb i Paweł Lisek (ASP Wrocław) - w kategorii program komputerowy.

Pomysł narodził się w trakcie długich dyskusji o tym, w jaki sposób dziś w naszym kraju można mówić o religii lub duchowości. Czy potrafimy wyjść poza popularną opozycję ateista - dewotka, czy polityczna dominacja Kościoła Katolickiego wymusza na nas formułowanie skrajnych opinii, czy istnieje przestrzeń dla innego poza typowym opisu zjawiska religii, czy religia może stanowić medium?

Interpretację tematu pozostawiono autorom.
W trakcie wernisażu doszło do konfrontacji tych interpretacji - jednakowe medium stanowiło ich spoiwo.
Nie chodziło tu o przeprowadzenie konkursu - nie było oficjalnego jury, nagród, wywiadów w mediach, ściskania dłoni.
Wygrani i przegrani musieli zidentyfikować się sami w konfrontacji z dziełami przeciwników. Pomagać mogła także licznie zgromadzona publiczność.

Prezentacja "WOJEN RELIGIJNYCH" trwa od 23 marca do 9 kwietnia 2010, od środy do piątku w godzinach 15:00 – 18:00 w Galerii Mieszkanie Gepperta ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław.

Serdecznie zapraszamy do oglądania!

M.W