Wernisaż wystawy „Czuły obserwator”

Opublikowano 13 gru 2021

Galerie CSU / Vi piętro / 15.12.2021, godz. 14:00

Szanowni Państwo,

zapraszamy na wernisaż zbiorowej wystawy „Czuły obserwator", który odbędzie się w galeriach VI piętra, CSU Traugutta [Galeria Concrete, Galeria Poster Box, Galeria Enter[Photo]tainment], w środę, 15 grudnia o godz. 14.00.

Kuratorzy: Michał Matoszko, Agata Szuba

W roku 2007 ASP Wrocław z inicjatywy Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów przyznała wielkiemu poecie Tadeuszowi Różewiczowi tytuł honorowego doktora honoris causa.
Z tej okazji odbyła się wystawa studentów i dydaktyków pt. „Grafiki dla Różewicza".
Na początku roku akademickiego 2021/2022, w ramach obchodów roku Różewicza, władze Wydziału wyszły z inicjatywą organizacji wystawy prac dydaktyków i studentów Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów, która uświetni ten jubileusz i po raz kolejny pozwoli twórczo przyjrzeć się sylwetce poety.

Tytuł wystawy to „Czuły Obserwator". Intencją organizatorów było zwrócenie uwagi uczestników wystawy na zjawisko, ale i na postawę humanistyczną, jaką definiuje czuła obserwacja. Postawa czułego obserwatora znacząco wykracza poza neutralną poznawczo ciekawość świata, z jakiej, jak się zwykło uważać, rodzi się filozofia. Czułość to zaangażowanie emocjonalne, które choć wyrasta z afirmacji świata, to jednak bez względu na okoliczności (o czym świadczy uwikłany w tragiczne wydarzenia minionego wieku życiorys poety) ma wymiar koniecznej postawy pozytywnej aktywności, wyrastającej z niezmiennie troskliwej miłości. Wydaje się, że taki stosunek do świata charakteryzuje wyłącznie artystę – podmiot, który bez względu na okoliczności bycia w świecie, często bolesne, od świata nie tylko się nie odwraca, ale związany z nim na dobre i złe, formułuje do tego świata artystyczne komunikaty. Za taki właśnie można uznać głos poety – Tadeusza Różewicza, człowieka, który doświadczony przez historię, zwraca się do jej współtwórców, współuczestników i współobserwatorów z mądrością wyrosłą z czułości.
Agata Szuba

Artyści: