Warsztaty performance

Opublikowano 05 paź 2014
Warsztaty performance

Katedra Sztuki Mediów zaprasza na spotkanie z Katarzyną Żejmo - prowadzącą warsztaty. Spotkanie organizacyjne 9.10.2014

Koncepcją tego projektu jest stworzenie tymczasowej, nieschierarchizowanej platformy dla artystów różnych kierunków uczelni artystycznych i niezależnych artystów performerów, dla których ciało jest często impulsem i narzędziem w ich pracy artystycznej.

Głównym zagadnieniem projektu jest sytuacja wykluczenia lub doświadczenie traumy w szeroko rozumianym tego słowa znaczeniu.

W przypadku artystów performerów praca z trudnymi społecznie tematami pozwolić im może na ukierunkowanie swojej wrażliwość na drugiego człowieka i dać poczucie większego sensu w ich pracy twórczej.

Będziemy pracować metodą subbody, gdzie proces jest jej integralnym elementem. Subbody znaczy podświadome ciało, zaczyna się wtedy, kiedy artysta zaczyna szukać relacji miedzy ciałem i umysłem.

Metoda Subbody Butoh jest rozwijana przez Rhizome Lee, japońskiego tancerza, który przez ostatnie 15 lat zgłębiał życie i twórczość Tatsumi Hijikaty, twórcy ankoku butoh. Subbody Butoh uczy ruchu wynikającego z indywidualnej potrzeby praktykującego. Tu ruch nie wychodzi z myśli czy nawykowego działania, a jest pierwotną siłą indywidualnej kreacji.

Trening to:

relaksacja mobilizacja bycie poruszanym kreacja.

Program warsztatów

Projekt zakłada 5 spotkań w formie intensywnych bloków warsztatowych (trening fizyczny, praca z ciałem, praca ze snem,facylitacja procesu kreacji) stworzenie scenariusza performance i pokaz indywidualnych prac w instytucji kulturalnej lub innym miejscu, które wyznaczy artysta. Artyści, szczególnie ci pracujący z tak nieuchwytną w akademickich ramach sztuką performance, często nie wiedzą gdzie ulokować swoje zainteresowania, jak intuicyjnie je rozpoznać i wreszcie jak pozbyć się wstydu i przekroczyć osobiste ograniczenia w żywym wyrazie artystycznym. Te wszystkie zagadnienia będą miały szansę wypłynąć na warsztatach.

Dla kogo?

studentów kierunków artystycznych, performerów, każdego kto pragnie swoje ciało uczynić impulsem do kreacji artystycznej.

Warunki uczestnictwa

Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, a brak doświadczenia w pracy z ciałem nie jest przeszkodą. Uczestnicy zobowiązują się wziąźć udział w całości przedsięwzięcia. Przewiduję grupę liczącą max.10 osób.

Kim jest prowadząca?

Katarzyna Żejmo – artystka multimedialna, praktyczka tańca butoh, performerka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki, dyplom w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Stanisława Wieczorka; stypendium w klasie performance, reżyseria, Mobile Academy, Warszawa, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, dyplom licencjata w dziedzinie Projektowanie Odzieży. Uczestniczka praktyk teatralnych w Gardzienicach. Ukończyła kurs instruktorski jogi w zakresie asan, pranajamy, filozofii i mudry pod przewodnictwem B.N.S Iyengara, Mysore w Indiach. Była studentką w Himalaya Butoh School prowadzonej przez japońskiego tancerza butoh Lee Rizome w Dharamsala w Indiach, którego do dziś regularnie odwiedza i zaprasza do Polski. Uczestniczka warsztatów edukacyjnych Teatru Forum metodą Dramy; warsztatów pantomimy u Stefana Niedziałowskiego i jego gości, a także warsztatów tańca butoh u Atsushi Takenouchiego, Daisuke Yoshimot oraz Ken Mai, Lee Rhizome Facylitatorka metody subbody. Prowadziła zajęcia dla artystów w Blue Pearl Gallery, Chiang Mai w Tajlandii oraz dla tybetańskich uchodźców w Dharamsali, Indiach. Tegoroczna stypendystka Ministerstwa Kultury na rozwijanie metody subbody w Polsce.

Czas i miejsce

Warsztaty będą się odbywać w formie weekendowych cyklicznych spotkań w pracowniach Katedry Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (od października do końca grudnia 2014) dwa razy w miesiącu i zakończą się pokazem indywidualnych performance. Raz w miesiącu odbędziemy weekendowe odosobnienie artystyczne w Michałowicach w siedzibie teatru Cinema.

Warsztat jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają koszy dojazdów i zakwaterowanie.

Zgłoszenia oraz wszelkie pytania prosimy kierować na adres: kzjemo@gmail.com

tel.kontaktowy: 607 937 721

Teatr Cinema (dom w Michałowicach): http://www.teatrcinema.pl/dom_01.html

Subbody Butoh (po angielsku): http://www.subbody.net/

Spotkanie informacyjne

9 października 2014, godz: 13:00,
Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności
ASP Wrocław przy ul. Traugutta, sala 608.

Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

tekst/info: Katarzyna Żejmo
zamieścił: Paweł Bielawny