Warsztaty graficzne "paysage trouvé // pejzaż odnaleziony" cz.1

Opublikowano 28 mar 2012
Warsztaty graficzne

Przez tydzień gościmy w naszej szkole profesora grafiki warsztatowej z Francji. Poprowadzi on trwający trzy dni warsztat, który skupia się na eksperymentalnym podejściu do grafiki warsztatowej.

Każdy z uczestników stworzy 10 niepowtarzalnych matryc. Mogą one przyjąć formę klasyczną (linoryt, drzeworyt, sucha igła), jak również zostać skonstruowane z przedmiotów znalezionych, które oddają charakter elementów pejzażu: pierwiastków mineralnych, roślinnych, architektonicznych etc. Całość stworzy tytułowy „pejzaż odnaleziony". Studenci pracują indywidualnie nad swoimi matrycami. Jednak ostatniego dnia warsztatów, kiedy powstawać będą właściwe druki, uczestnicy stworzą swoistą bazę matryc i przedmiotów, którymi będą się nawzajem dzielić. Efektem finalnym będą barwne impresje pejzażu - niepowtarzalne, efemeryczne mające elementy wspólne, ale jednak odróżnione przez odmienne wrażliwości każdego z uczestników.

Wtorek // 27.03.2012 // dzień I

W trakcie pierwszego dnia warsztatów profesor Thierry Vivien wprowadził uczestników w ideę warsztatu. Praca odbywa się na dwóch poziomach – indywidualnym i kolektywnym. Profesor wyjął z kieszeni kilka przedmiotów, które znalazł w parku w trakcie porannego spaceru: metalowy kapsel, kawałek starego grzebienia, gumowy element klawiatury z telefonu komórkowego. Wyjaśnił, że oprócz klasycznych technik wykorzystamy do naszych prac obiekty znalezione w okolicy szkoły. Uczestnicy rozpoczęli poszukiwania i pierwsze próby wydruków z przedmiotów które znaleźli. Były to m.in. liście, patyki, plastikowe reklamówki, bandaże. Pierwsze odbitki graficzne pokazały jak ogromny potencjał ma takie podejście do pracy - powstały szkice graficzne o niecodziennej wrażliwości. W trakcie kolejnych dni będziemy te elementy łączyć i konstruować z nich barwne mapy pejzażu.

Thierry Vivien – profesor grafiki warsztatowej w Ecole Supérieure d'Art et de Design d'Orléans we Francji. W swojej twórczości używa różnych technik plastycznych – rysunku, grafiki, malarstwa, fotografii – www.thierryvivien.com. Jest twórcą popularnego we Francji bloga satyryczno-komiksowego www.yodablog.net.

Wernisaż wystawy: czwartek 29.03.2012 godz. 16:00 - szkolna galeria "Trzy ramy" (kawiarnia)

tekst: Zuza Dyrda
foto: Zuza Dyrda