VI Pleneriada Uczelni Artystycznych w Kazimierzu Dolnym

Opublikowano 19 kwi 2016

Kazimierz Dolny, 7 – 17 kwietnia 2016 roku

17 kwietna 2016 roku zakończyła się Kazimierzu Dolnym nad Wisłą VI PLENERIADA Uczelni Artystycznych zorganizowana i sfinansowana przez warszawską Galerię Sztuki STALOWA. Wzięli w niej udział studenci i kadra dydaktyczna z UA w Poznaniu, ASP we Wrocławiu i UMK w Toruniu. Przez 11 dni w Domu Pracy Twórczej KUL przy ulicy Puławskiej 94 w Kazimierzu Dolnym studenci mogli pod okiem swoich profesorów i asystentów nie tylko tworzyć obrazy, ale również zwiedzić okolicę, dobrze się poznać i wspólnie pobiesiadować. Stałym punktem programu była wieczorna część seminaryjna, podczas której kadra dydaktyczna prowadziła prezentacje i zajęcia dla wszystkich studentów. Uczestnicy mieli okazję poznać dogłębnie twórczość kadry dydaktycznej, nawiązali wiele cennych znajomości, snują plany wspólnych przedsięwzięć artystycznych.

Jedno popołudnie przeznaczone było na wypad do Lublina – zwiedzanie Kapicy Świętej Trójcy, spacer po mieście i wizyty w galeriach Biała oraz Labirynt. Gościem Specjalnym był tym razem znany artysta malarz Tomasz Ciecierski, który niezwykle ciekawie opowiadał o swojej twórczości.

Wernisaż wystawy poplenerowej w gościnnych pomieszczeniach Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki przy ul. Lubelskiej 12 przyciągnął spore grono miłośników sztuki. Wśród wielu znakomitości znalazł dla nas czas także burmistrz Kazimierza Dolnego Pan Andrzej Pisula, wielu znakomitych artystów lubelskich i zarząd Tow. Przyjaciół Kazimierza. Jury złożone z uczestników PLENERIADY oraz zaproszonych gości w tajnym głosowaniu przyznało nagrody indywidualne oraz wyróżnienia, zaś suma punktów zdobytych przez studentów decydowała o kolejności miejsc w klasyfikacji uczelnianej. Emocje były duże, pomimo, iż sam oficjalny wynik nie jest ważny, a tak naprawdę liczy się wzięcie udziału w plenerze. I miejsce zajęła Aleksandra Chmiel z UA w Poznaniu; II miejsce Alicja Rybkowska z UA w Poznaniu, III miejsce Adam Kabat z ASP we Wrocławiu. Jury przyznało też 5 wyróżnień – otrzymali je: Anna Sobolewska z UMK w Toruniu, Dorota Sezanowicz i Krzysztof Witkowski z ASP we Wrocławiu oraz Kinga Kucharczyk i Valeriia Ianichek z UA w Poznaniu. Rywalizację uczelnianą wygrała UA w Poznaniu zdobywając łącznie 64 punkty, przed ASP we Wrocławiu, którego studenci uzyskali łącznie 45 punktów i UMK w Toruniu z 36 punktami.

Bardzo dziękuję dyrektorowi KOKPiT – Panu Mariuszowi Płoszaj-Mazurkowi za udostępnienie dwóch sal na wernisaż i wystawę poplenerową, która będzie dostępna do zwiedzania aż do 16 maja 2016 roku.

Uczestnicy VI PLENERIADY zostali obdarowani przez naszych niezawodnych sponsorów. Firma KowalikArt. – Grzegorz Kowalik przekazała wszystkim uczestnikom podobrazia oraz dodatkowo komplety podobrazi za I, II, i III miejsce. Firma Colart – Jakub Kopek – przedstawiciel firmy The Fine Art Collective przekazała wszystkim uczestnikom próbki farb oraz dodatkowo 8 kompletów farb Winsor & Newton dla laureatów PLENERIADY. Burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula, Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza, Robert Jedynak z kancelarii prawnej Jedynak Rogowska oraz Renata i Cezary Pastuszukowie przekazali środki na sfinansowanie nagród. Bardzo dziękuję !!!

Pracownicy DPT KUL ja zawsze bardzo dbali o uczestników – miła obsługa, pyszne i obfite jedzenie oraz bezpłatny dostęp do rowerów, kijków i rolek pozwolił na przyjemny i bezstresowy pobyt uczestników VI PLENERIADY w Kazimierzu.

Krzysztof Fabijański - organizator

Zamieścił : Piotr Saul