TECHNIKA WENECKA CZYLI SZTUKA MALOWANIA NA WODZIE

Opublikowano 20 Maj 2015

W ramach I Festiwalu Malowania organizowanego przez Wydział Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, X Pracownia Malarstwa nr 204, prowadzona przez prof. Marka Jakubka i ad. Martę Borgosz, przygotowała warsztaty malarstwa w technice weneckiej, które odbyły się 16 maja 2015 r. i trwały sześć godzin.

Dzięki specyficznym właściwościom tej techniki malarskiej, która jest stosunkowo prosta w opanowaniu podstawowych umiejętności i zarazem niezwykle efektowna, jest to doskonałe narzędzie do edukacji artystycznej i arterapii.

W zajęciach wzięło udział kilkadziesiąt osób: w wieku od pięciu do lat sześćdziesięciu plus. Wykonali samodzielnie po dwie prace malarskie. Wiele z nich na bardzo dobrym poziomie. Dzieci radziły sobie nie gorzej od dorosłych.

Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie będzie tak ogromne. Musieliśmy wprowadzić zapisy kolejkowe, które trwały do końca planowanych zajęć. Tak więc, chociaż malowanie na wodzie trochę się wydłużyło, nikt kto przyszedł w godzinach trwania warsztatów nie odszedł z kwitkiem.

Warsztaty prowadzili: Patrycja Kryszczuk, Agnieszka Żmurko, Ania Puzoń , Martyna Wiernicka i Marcin Usarek. To dzięki ich dyskretnym wskazówkom powstało tak dużo udanych prac. Na szczęście, chociaż wszyscy uwijali się jak w ukropie, raczej nie było poważniejszych i niemiłych dla garderoby niespodzianek z farbami.

informacja: Marta Borgosz, zamieścił: Leszek Sołtys