TAŃCZ w BWA SiC

Opublikowano 19 sty 2012

Wystawa Dominiki Drozdowskiej

Tańcz! jest debiutem młodej artystki Dominiki Drozdowskiej. I nie jest to debiut teatralny, ale pierwsza indywidualna wystawa od momentu ukończenia przez nią uczelni artystycznej. Autorka postanowiła zamienić przestrzeń galerii w salę prób baletowych, z tą jednak różnicą, że zamiast obecności ludzkiego pierwiastka posłużyła się szklanymi półpostaciami tancerek. Obecne na ekspozycji lekkie, a zarazem kruche pointy czy zwiewne tiulowe tutu przywodzą na myśl pełną fizycznego wysiłku, mozolnych prób i ćwiczeń wykonywanych z żelazną konsekwencją, a także wymagającą wielkiego poświęcenia i psychicznych wyrzeczeń istotę klasycznej sztuki baletowej.
Drozdowska wyraźnie akcentuje podobieństwo dążenia do baletowej perfekcji i pracą artysty tworzącego swe dzieło. Tożsamość sceny baletowej z wnętrzem galerii uosobiona w postaci szklanych baletnic to artystyczna trawestacja drogi, jaką musi przejść każdy artysta, bez względu na to, jakim medium (ciało, szkło, farba) posługuje się w swoim procesie twórczym.
Pod gładką fakturą krystalicznie czystego szkła, w ulotnej i świetlistej materii baletowych kostiumów, kryją się tak naprawdę lata marzeń, miesiące pracy, tygodnie trudu, jak też nieznośne dni zwątpienia i niepewności. Efekt, który widzimy na wernisażach czy premierach jest jedynie zwieńczeniem tego twórczego procesu. Techniczna perfekcja, widowiskowa lekkość czy estetyczna doskonałość dzieła - od zarania sztuki podszyte są fizycznie namacalną pracą artysty.
Tańcz! – to wyzwanie, przed którym staje nie tylko artysta, ale także odbiorca sztuki Dominiki Drozdowskiej.
Naszym zadaniem, jako widzów tej wystawy, jest prześledzić cały proces twórczy - idąc drogą powrotną: cofając się do początków, sięgając do idei, koncepcji i myśli artystki. Tych ostatnich nie jesteśmy w stanie do końca odgadnąć – tutaj właśnie pojawia się rozległa przestrzeń indywidualnego imperatywu odbiorcy – Myśl!

Krzysztof Kucharczyk

Dominika Drozdowska - urodzona 20.05.1984 roku we Wrocławiu studiowała na Uniwersytecie Anadolu w Eskisehir (Turcja), pod okiem międzynarodowych wykładowców z Turcji, Estonii i Niemiec, jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którą ukończyła w pracowni prof. Kazimierza Pawlaka. Posiada szerokie doświadczenie w realizacji form szklanych, ceramicznych i przy projektach graficznych. Jej zainteresowania dotyczące projektowaniem szkła związane są z technikami piecowymi oraz technikami obróbki szkła na zimno, ale nie ogranicza się tylko do nich. Główną inspiracje dla jej projektów jest architektura oraz przestrzeń miejska. Miłość do szkła w architekturze zaszczepił w niej profesor Ryszard Więckowski. W aspekcie formalnym swoje inspiracje czerpie z filmu ,teatru, wideoklipów i muzyki.

Wystawa trwa do 28.01.2012

BWA Wrocław | Galeria Szkła i Ceramiki