SZTUKA JAKO SPOSÓB ŻYCIA

PRACOWNIA OTWARTA – WYKŁADY GOŚCINNE

26.11.2018 godz. 16.25

Katedra MEDIACJI SZTUKI

Centrum Sztuk Użytkowych (nowy budynek ASP)

ul. Traugutta 19/21, Wrocław

pracownia 409, piętro IV

koordynator : Ewa Zarzycka

OLA KOZIOŁ - „SZTUKA JAKO SPOSÓB ŻYCIA"

Ola Kozioł

W swoich performensach bazuje na głosie, wykorzystując technikę tzw. „śpiewu białego". Śpiewa wszystkiemu, jeździ po mieście rowerem, uwielbia też chodzić, traktując „pielgrzymowanie" jako gest artystyczny. Przeszła „świadomie" prawie 2000 km. Porusza tematy związane z prawami zwierząt, relacjami międzyludzkimi i międzygatunkowymi, szacunku dla otaczającej nas przyrody. Szuka kontaktu z naturą, próbując odnaleźć swą tożsamość i duchowość; odcina się od zjawisk kulturowych kojarzonych z New Age. Ekologie łączy z posthumanizmem, krytyką konsumpcjonizmu, wątkami feministycznymi, pacyfizmem. Interesuje ją sztuka procesualna, nastawiona na działanie i współdziałanie, zaangażowana w codzienność, reagująca na problemy społeczne i polityczne. Tworząc dla określonych miejsc, uwzględnia ich charakter, odpowiadając na inspirację, którą dane miejsce wyzwala. Zaangażowana w pracę u podstaw w środowiskach defaworyzowanych na terenie miasta Łodzi.

Ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie pracuje na stanowisku asystenta na Wydziale Malarstwa i Rysunku oraz edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Akademii im. J. Długosza w Częstochowie.

Projekty muzyczne, które współtworzy: Mutant Goat (płyta „Yonder"), 18 rzek, Miejskie Darcie Pierza, Chór Strzemińskiego. Wspólnie ze Suavasem Lewy tworzy grupę artystyczną Przepraszam. Należy do łódzkiej grupy artystek i teoretyczek Frakcja. Kuratorka, inicjatorka, współrealizuje i wspiera projekty edukacyjne, artystyczne i społeczne, warsztaty dla dzieci oraz warsztaty otwierające z głosem dla kobiet.

zamieścił: Tomasz Niedziółka