"Swinging Imagination"

Opublikowano 22 wrz 2014
Limoges plakat

Sukces wrocławskiej ceramiki w Limoges - europejskiej stolicy porcelany!

11.09.2014 odbył się wernisaż wystawy ceramiki „Swinging Imagination", która trwać będzie do 07.11.2014 w Musée du Four des Casseaux, Limoges we Francji.

Wernisaż był bardzo ważnym wydarzeniem, które zgromadziło ok. 150 osób. Swoją obecnością zaszczycili, m.in. Janusz Pieńkowski - Radca-Minister, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Paryżu, Marszałek Regionu Limousin, Prezydent Miasta Limoges, Edward Pancer – Kierownik Projektu „Limousin International" Hôtel de Région, prezes Association Espace Porcelaine, prezes Stowarzyszenia Craft, była dyrektor uczelni w Sevres, dyrektor uczelni artystycznej ENSA Limoges, dyrektorzy zakładów Porcelany w Limoges, przedsiębiorcy, kuratorzy i kolekcjonerzy.

Wystawa, otwierająca rok kulturalny w regionie, została odebrana znakomicie i uzyskała pozytywne recenzje. Wernisaż rozpoczął się od oprowadzenia oficjeli i pozostałych gości po muzeum oraz prezentacji kolejno wszystkich prac i ich autorów, następnie odbyły się długie przemówienia. Za kulisami padły propozycje nawiązania współpracy ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu z prestiżowym ceramicznym środowiskiem z Barcelony i Limoges. Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu reprezentowały as. Karina Marusińska oraz absolwentka Marta Dachowska.

"Swinging Imagination"

Wystawa prac pedagogów, studentów oraz absolwentów II Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej, Wydziału Ceramiki i Szkła, Katedry Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu jest wynikiem międzynarodowej współpracy, wprowadzającej dialog między kulturą polską i francuską. Historyczny kontekst miejsca - Musée du Four des Casseaux w Limoges - wzbogaca ekspozycję, która tworzy link między przeszłością i teraźniejszością w rozwoju europejskiej porcelany. Wydarzenie organizowane w ramach 40-lecia istnienia pracowni prezentuje porcelanowe przedmioty, mające potencjał wdrożenia do produkcji przemysłowej - elementy wystroju wnętrz, obiekty wielofunkcyjne oraz propozycje nowych sposobów serwowania posiłków.

Miejsce: Musée du Four des Casseaux, 28, rue Donzelot, Limoges, Francja

Termin: 12.09.2014 – 07.11.2014

Uczestnicy:

Jan Drzewiecki, Mirosław Kociński, Karina Marusińska, Aleksandra Baczyńska, Marta Dachowska, Mariola Drabek, Karolina Drapiewska, Anna Farny, Agnieszka Gabara, Magdalena Karbasz, Krzysztof Łobczowski, Katarzyna Malik, Teresa Milewicz, Ianina Myronova, Anna Pałys, Wojciech Skorwonek, Patrycja Śliwińska

Organizatorzy i Partnerzy:

- Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

- Association Errance

- Association Espace Porcelaine / Musée du Four des Casseaux

- Institut Francais

- Ville de Limoges

- Région Limousin

W ramach międzynarodowej wymiany kulturalnej członków stowarzyszenia Errance gościć będziemy na początku 2015 roku w Centrum Sztuk Użytkowych – Centrum Innowacyjności.

O wystawie piszą lokalne media:

info: Karina Marusińskazam,Joanna Opalska-Brzecka​