" ŚWIET/L/NY WROCŁAW”

Opublikowano 23 cze 2010

Dziś wernisaż wystawy fotografii Piotra Saula

Galeria-pracownia ACADEMIA NOVA – mieszcząca się przy pl. Solnym 14 A (patio) – zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Piotra Saula „ŚWIET/L/NY WROCŁAW", który odbędzie się 24.06.2010 o godz.17. Ekspozycja czynna do 11.07.

Piotr Saul – ur. w1986 r. w Słupcy - obecnie student 5 roku studiów na Wydziale Grafiki we Wrocławskiej Akademi Sztuk Pięknych. Od 8 lat zajmuje się fotografią cyfrową, grafiką warsztatową i malarstwem.

Na wystawie „ŚWIET(L)NY WROCŁAW" artysta zaprezentuje barwne fotografie przetwarzane cyfrowo, których tematem są ulubione przez niego obiekty architektoniczne i zakątki Wrocławia. Widok wielu z nich został przez artystę odrealniony poprzez wprowadzenie refleksów i linii świetlnych. - Wrocław to świetne miasto – stwierdza Piotr Saul, lecz moja własna wizja tego grodu jest znacznie bardziej świetlista niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Fotografie młodego artysty prezentują znane i mniej znane miejsca we Wrocławiu. Większość z nich to zdjęcia nocne, na których miasto jawi się jako przestrzeń rozświetlona neonami, reklamami, licznymi podświetleniami zabytkowych obiektów, ulicznymi latarniami czy wreszcie odblaskiem samochodowych reflektorów na mokrych nawierzchniach ulic. Cały ten świetlisty krajobraz, który odnajdujemy na zdjęciach Piotra Saula nie tylko przykuwa oko widzów, lecz również powoduje, że na dobrze nam znane obiekty jawią się na nich jako miejsca tajemnicze, niekiedy bajkowe czy też zdają się pochodzić z innej niż wrocławska rzeczywistości. Po prostu, artysta dzięki przetwarzaniu cyfrowemu swych fotografii kreuje nową, własną wizję Wrocławia – miasta, które pokochał i pragnie je widzieć coraz piękniejszym. Warto zatem podążyć tropem jego wyobraźni i eksperymentów, by na nowo odkryć to, co nam już spowszedniało bądź czego w codziennej gonitwie po wrocławskich ulicach nie zauważamy.

Ewa Han