Świat Nadziei dla Mediacji Sztuki

Opublikowano 14 kwi 2014
Spotkanie z Jackiem Zachodnym Fot. Agnieszka Kłos

Spotkanie z Jackiem Zachodnym i jego stowarzyszeniem Świat Nadziei w galerii Art Brut.

Nietypowe zajęcia z Krytyki Artystycznej dla I, II i III roku odbyły się w przestrzeni galerii Art Brut na ulicy Ruskiej 46 a, gdzie mieści się stowarzyszenie Świat Nadziei. Działa ono na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo i poprawy jakości ich życia poprzez propagowanie nowoczesnych form i metod edukacji, rewalidacji oraz aktywizacji społecznej.O pracy codziennej w stowarszyszeniu oraz twórczej na rzecz wystaw opowiadał artysta Jacek Zachodny.

Podczas spotkania ze studentami Jacek Zachodny opowiadał o historii gatunku Art Brut i największych artystach działających w Europie, a także sztuce pogranicza. Powołując się na definicję z Wikipedii Zachodny przedstawił zarys ruchu, który dotyczy wszelkich form sztuki tworzonej nieprofesjonalnie i spontanicznie przede wszystkim przez osoby dotknięte chorobą psychiczną (artyści chorzy psychicznie, schizofrenicy) oraz szeroko rozumianych prymitywistów jako twórców bez wykształcenia artystycznego, często w ogóle niewykształconych, wizjonerów z tzw. marginesu społecznego. Zgodnie z pierwszą definicją twórcy art brut – podejmując jakikolwiek temat, używając określonych materiałów, w określony sposób – "czerpią" sami z siebie, z własnego wnętrza, a nie z zapożyczonych szablonów i wzorców sztuki klasycznej czy współczesnej.

Studenci przyglądali się pracy kuratorskiej i krytycznej na rzecz najższej wystawy, a także zobaczyli, jak w praktyce działa stowarzyszenie związane ze sztuką i przed jakimi dylematami stoją jej twórcy. Jacek Zachodny pokazał część swojej dokumentacji i dorobku stowarszyszenia oraz najwiażniejsze publikacje krytyczne związane z tematem.

Część studentów postanowiła wrócić do galerii z własnymi pomysłami na tekst lub współpracę.

Spotkanie zorganizowała Agnieszka Kłos.

Info: Agnieszka Kłos