Studenci ASP odwiedzą Izrael

Opublikowano 19 lut 2014
Performance Adiny Bar-On. fot. Bożena Sacharczuk

Krzysztof Perzyna i Katarzyna Zarzycka reprezentują Mediację Sztuki w Izraelu.

Pod koniec lutego 2014r. dziesięciu studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w tym Mediacji Sztuki, wyleci do Izraela na 9-dniowe warsztaty, prowadzone przez Adinę Bar-On – artystkę sztuki performans.

„Aesthetics and bias", czyli esetyka i tendencyjność, to temat ogólny warsztatów, które odbędą się we współpracy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Bezalel Accademy of Art and Design w Jerozolimie.

Studenci z wydziałów Malarstwa i Rzeźby oraz Ceramiki i Szkła, a także Mediacji Sztuki wraz z Tomaszem Opanią i Marią Wrońską wyruszy na spotkanie z Adiną Bar-On i jej studentami. W szczegółowo rozpisanym harmonogramie zawarte zostały wszelkie działania, mające przybliżyć stronie polskiej historię, kulturę i sztukę dawną oraz współczesną Izraela. Zwiedzanie Tel-Avivu , czterech części starego miasta Jerozolimy oraz poznanie miejsc szczególnych dla tamtejszych studentów, staną się kanwą do stworzenia prac , których wystawa odbędzie się przy okazji zakończenia warsztatów.

Nie będzie to jednak standardowy plener artystyczny. Wrocławscy uczestnicy zamieszkają u studentów Jerozolimskiej akademii. Dzięki temu będą mieli okazję razem gotować, dojeżdżać na uczelnię, spędzać czas wolny. Przewidziany jest również kontynuacja projektu. W maju studenci z Jerozolimy przyjadą do Wrocławia i zamieszkają z polskimi studentami, „stając się" na kilka dni Polakami.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Adina Bar-On, artystka pochodząca z Izraela, badająca problemy ludzkiej tożsamości. Z wielką gracją i konsekwencją przemyca do swojej sztuki własne poglądy polityczne. Współorganizatorami ze strony Akademii Sztuk pięknych im.Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu są Maria Wrońska, założycielka katedry Mediacji Sztuki, oraz jej obecny kierownik Tomasz Opania.

Więcej: http://aspwroclaw.blox.pl/2014/02/Studenci-ASP-odwiedza-Izrael.html

Info: na podstawie bloga ASP Wrocław Krytyki Artystycznej - Agnieszka Kłos