STARSZE MIASTA- WROCŁAWSKA EDYCJA

Opublikowano 11 gru 2014
Starsze Miasta- plakat: Bart Biały

Aktywiści, badacze, animatorzy, architekci, projektanci, politycy, urzędnicy, artyści, kuratorzy, dostawcy usług, dziennikarze i mieszkańcy!

Magazyn Miasta, Wrocławskie Centrum Seniora oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu wraz z partnerami serdecznie zapraszają na darmowe warsztaty i debatę poświęcone jakości życia seniorów w miastach województwa dolnośląskiego i miastom przyjaznym starzeniu już w najbliższy poniedziałek 15.12.2014r.

Program Starsze Miasta to przedsięwzięcie prowadzone przez Magazyn Miasta i Res Publikę w związku z pierwszym w Polsce tłumaczeniem publikacji „Miastach Przyjazne Starzeniu: Przewodnik" („Global Age-Friendly Cities: A Guide") Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia (Global Age-friendly Cities and Communities Network, WHO), które wydane zostanie w darmowej wersji w połowie grudnia 2014 dzięki dotacji ASOS 2014-2020 Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Więcej informacji pojawi się niebawem na stronie www.publica.pl.

W związku z tym faktem jesienią przeprowadzono cykl działań promujących metodologię pracy Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu WHO, w tym krakowską i olsztyńską edycję programu (Kraków: 29.09, Olsztyn: 29.10). Wiemy bowiem, że sprawdzona przez WHO w licznych ośrodkach miejskich wszystkich regionów metodologia przystosowywania miast i społeczności je tworzących do pracy nad środowiskami przyjaznymi starzeniu i najstarszym mieszkańcom przynosi świetne efekty w różnych miejscach na świecie i realnie wpływa na podniesienie jakości życia seniorów w przestrzeniach miejskich na wszystkich kontynentach.

PROGRAM:

WARSZTATY

Termin: 15.12.2014r. (poniedziałek), godz. 11:00-14:00, Miejsce: Wrocławskie Centrum Seniora, pl. Dominikański 6, sala 210Zapisy: tel. 501330966 magazyn.miasta@gmail.com
Prowadzenie: Marta Żakowska (Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, Magazyn Miasta), Robert Pawliszko (Kierownik Wrocławskiego Centrum Seniora).

Warsztaty są BEZPŁATNE.
Uczestnikom spotkania zapewniamy materiały edukacyjne i poczęstunek.

O CZYM BĘDZIEMY ROZMAWIAĆ?

Czy w Twoim mieście seniorom żyje się wygodnie i przyjemnie, czy czują się w nim bezpiecznie?
Czy przestrzenie publiczne, budynki i transport odpowiadają ich potrzebom?
Czy seniorzy mają dostęp do szerokiej oferty interesujących ich wydarzeń kulturalnych i społecznych
w okolicy miejsca zamieszkania?
Czy inni mieszkańcy są im przyjaźni i pomocni?
Czy sektor usług odpowiada na ich potrzeby i możliwości?
Czy mają szansę wpływać realnie na polityki miejskie dotyczące kwestii senioralnych?
Czy jest starszym mieszkańcom jest w Twoim mieście dobrze?
Co mogłoby działać inaczej lub lepiej, żeby żyło im się w nim lepiej?

Porozmawiajmy o naszych okolicach zamieszkania i aktywnościach i zastanówmy się, co we Wrocławiu
i innych miastach województwa może działać lepiej, żeby seniorom żyło się wygodniej i przyjemniej. Do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy zarówno starszych i młodszych mieszkańców, jak i urzędników, polityków, aktywistów, dziennikarzy, studentów, pracowników sektora usług, projektantów, architektów, urbanistów i twórców kultury.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się podczas nich z metodologią pracy nad miastami przyjaznymi starzeniu Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia, do której należy już ponad 130 miast z całego świata. Ośrodki te stopniowo podnoszą jakość życia starszych mieszkańców przez kolejne przemiany funkcjonowania poszczególnych elementów życia miasta.
Uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia i zapoznają się z przemianami na rzecz lepszego życia seniorów w należących do sieci miastach różnych kontynentów.
W trakcie warsztatów wypracujemy też pomysły na zmiany, do których warto dążyć w miastach naszego regionu, by seniorom żyło się w nich lepiej.

DEBATA

Jak projektować miasta przyjazne starzeniu i pracować nad ich rozwojem?

Termin: 15.12.2014r. (poniedziałek), godz. 17:00,
Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych, ul. Traugutta 21, s. 410. Budynek przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Debata poświęcona będzie metodologii pracy Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia w kontekście wyzwań, jakie stoją przed Wrocławiem i miastami województwa dolnośląskiego.
W dyskusji udział wezmą Robert Pawliszko, Kierownik Wrocławskiego Centrum Seniora, Tomasz Bojęć, architekt i aktywista miejskiego think-tanku BLOKBLOG, Walentyna Wnuk, Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Osób Starszych (potwierdzamy obecność reszty panelistów) oraz publiczność. Zapraszamy do rozmowy!

Debacie towarzyszy wystawa projektów dla osób starszych studentów Katedry Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Dla nieobecnych- ralcja na żywo online.

Serdecznie zapraszamy!

Organizator: Magazyn Miasta, Res Publica

Partnerzy: Głos Seniora, Wrocławskie Centrum Seniora, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Patronat Honorowy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Sfinansowano ze środków ASOS 2014 Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Plakat: Bart Biały

Zamieściła: Anna Zielińska