Stanisław Borowski doktorem honoris causa naszej uczelni.

Opublikowano 24 mar 2011

W środę 23.03.2011 na wniosek Dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła Senat ASP

jednomyślnie uchwalił przyznanie tego tytułu Stanisławowi Borowskiemu.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa odbędzie się 31.03.2011 o godzinie 11.00 w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wręczeniu honorowego doktoratu Stanisławowi Borowskiemu towarzyszyć będzie promocja doktorów i doktorów habilitowanych sztuki uczelni artystycznych Wrocławia.

Stanisław Borowski urodził się w 1944 roku w Moutiers, we Francji. Do Polski przybył już po wojnie.W latach 1953-60 uczęszczał do szkoły podstawowej w Bolesławcu. Po przeprowadzce pod Sanok uczęszczał do Technikum Mechanicznego w Krośnie, gdzie po zakończeniu edukacji w 1965 roku podjął pracę w szlifierni Krośnieńskich Hut Szkła.To właśnie tutaj Borowski poznaje biegle techniki szklarskie . Rok 1976 to początek jego niezależnej drogi twórczej. W 1982 roku wyjechał do Niemiec, gdzie w Rheinbach założył własne atelier. Swymi pracami szybko zdobył miedzynarodowe uznanie. W 1990 roku założył w Hennef koło Bonn "Glasstudio Borowski" , które w 1992 roku przeniósł do Tomaszowa Bolesławieckiego.

Stanisław Borowski jest przede wszystkim pasjonatem szkła, któremu udało się zorganizować rodzinne, znakomicie funkcjonujące studio - hutę szkła. Miejsce to często odwiedzają twórcy i animatorzy światowej kultury. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach muzealnych Corning Glass Museum w Nowym Jorku, Glass Museum we Frauenau i Rheinbach, Musée des Arts Décoratifs w Paryżu czy Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W 2009 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Stanisława Borowskiego medalem ''Zasłużony Kulturze Gloria Artis''.

W gmachu ASP przy Placu Polskim 3/4 w gablocie obok rektoratu prezentowane są Szklane Erotyki Borowskiego.
Wernisaż wystawy 31 .03.2011 o godzinie 16.00
W tym samym dniu W Galerii Szkła i Ceramiki BWA przy Placu Kościuszki 9/10 o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy " Szkła Stanisława Borowskiego

Piotr Osowicz