"Sprawdzam plakat" Justyny Jędrysek w galerii Łącznik Instytutu Informatyki UWr

Opublikowano 14 paź 2019

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 16 października 2019 o godz. 18:00

Kontynuując myśl połączeń adekwatnych do nazwy galerii (Łącznik) i specyfiki jej umiejscowienia (Instytut Informatyki UWr) pojawia się kolejna szansa na spotkanie z różnymi dziedzinami sztuki, tym razem grafiki.
Tytuł wystawy plakatów Justyny Jędrysek „Sprawdzam plakat" wpisuje się w ideę galerii i połączeń. Za pomocą sztuki plakatu, zajmującego od kilku lat wyjątkowe miejsce w twórczości Autorki, Justyna Jędrysek komentuje rzeczywistość, podejmuje aktualne tematy społeczne(czasem trudne i niewygodne), wchodzi w interakcję z odbiorcą wydarzeń kulturalnych.

Środowisko naukowe to miejsce szczególne dla Artystki, to miejsce, w którym zdobywana jest wiedza, zadawane są pytania, to również przestrzeń dla eksperymentów.

Poprzez wystawę, prezentującą plakaty, Justyna Jędrysek sprawdza czy komunikaty nadawane przez nią są słyszalne, czy nakłaniają do refleksji, jednocześnie przejawia nadzieję, że wpłynie na świadomość i odpowiedzialność odbiorców, od których zależeć będzie kształt przyszłości.

Ewa Martyniszyn – kuratorka wystawy

***

Justyna Jędrysek – ur. 17 lipca 1991 roku w Żywcu. W 2010 roku ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych im. Juliana Fałata w Bielsku – Białej. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie na Uniwersytecie Śląskim gdzie studiowała Grafikę. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowniach dr hab. Sebastiana Kubicy (projektowanie graficzne) oraz prof. Józefa Knopka (grafika artystyczna). Od 2016 roku jest doktorantką w Zakładzie Projektowania Graficznego na macierzystej uczelni.

W 2015 oraz 2018 roku uzyskała stypendium ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych. Otrzymała nagrodę równorzędną w postaci wystawy World Without Violence Today Poster w Teheranie(Iran), Uchodźcy w Europie, Amnesty International, Warszawa, drugą nagrodę na VI Międzynarodowym Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu, wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie „Satyrykon", trzecią nagrodę na VII Międzynarodowym Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu.

W 2018 roku odbyła dziesięcio-miesięczny staż w Atelier Michel'a Bouveta w Paryżu, gdzie wspólnie z Michelem Bouvetem kuratorowała wystawę plakatu polskiego POLOGNE. Une Revolution Graphisme.

Interesuje się projektowaniem graficznym, grafiką artystyczną, projektowaniem książki, plakatem oraz ilustracją.
Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą m.in. na Węgrzech,
w Serbii, Iranie, na Ukrainie, w Czechach, Luksemburgu, Rumunii, Macedonii, Ekwadorze, Meksyku i Paryżu.

Zakochana w Van Goghu.

zamiesćiła AZG