Spojrzenie na 212

Opublikowano 02 mar 2011

212 to pracownia gdzie współczesność miesza się z tradycją. U jej podstaw leżą dokonania artystyczne prowadzących: prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego, prof. Piotra Kielana i ad. Normana Smużniaka.

Pracownia 212 jest pracownią dyplomującą, kształcącą w zakresie malarstwa i rysunku. Studiują w niej studenci lat od I- V wszystkich kierunków studiów stacjonarnych oraz studenci studiów niestacjonarnych na kierunku Grafika. W pracowni mile widziani są studenci z wymiany międzynarodowej Erasmus.

Program pracowni malarskiej -  jak mówi prof. Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki - „zasadza się w pierwszym rzędzie na uszanowaniu indywidualności poszczególnych studentów, na poszanowaniu różnic ich temperamentów twórczych, a także na dostrzeganiu ich zróżnicowanych predyspozycji i gustów artystycznych".

Kształcenie z zakresu rysunku omawia prof. Piotr Kielan w autorskiej koncepcji - „Rysunek w mojej pracowni to autonomiczna dyscyplina artystyczna dająca studentom możliwość pełnego eksperymentowania z podłożem, wszelkimi technikami i poszukiwaniami innowacyjnych środków wyrazu. To także miejsce na indywidualne próby z nowymi mediami."

Powyższa formuła zajęć sprawdza się od lat. Potwierdzają to liczni studenci, których twórczość charakteryzuje się wielowymiarowością. Stosowane przez nich środki wyrazu zdradzają ich zorientowanie w problemach sztuki najaktualniejszej.

Choć czas spędzony w tej pracowni nie należy do najłatwiejszych, a przeglądy nie zawsze kończą się piątką w indeksie, studia w 212 przyczyniają się do zdobycia indywidualnego i w pełni dojrzałego języka wizualnego. A absolwenci tej pracowni to świadomi artyści, którym zaszczepiona wytrwałość i dynamika działania, procentuje dzisiaj w starciu z niełatwym rynkiem zawodowym - artystycznym.

Zapraszamy na fotorelację z ostatniego przeglądu.

Tekst Marlena Promna
Zdjęcia prof. Piotr Kielan