Scenografia Aleksandry Zaleskiej z Katedry Scenografii

Opublikowano 12 mar 2021

5 marca w Teatrze Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu na Wydziale Aktorskim odbyła się premiera spektaklu dyplomowego "Gdy przyjdzie sen.

Tragedia miłosna" w reżyserii Pawła Wolaka oraz Katarzyny Dworak. Autorką scenografii i kostiumów w spektaklu jest Aleksandra Zaleska, studentka Katedry Scenografii i jest to jej Dyplom magisterski na kierunku scenografia.

Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna jest drugą częścią tryptyku wiejskiego, w skład którego wchodzą DROGA ŚLISKA OD TRAW oraz CZASAMI KSIĘŻYC ŚWIECI OD SPODU. To opowieść o szukaniu miłości, rozpaczy, uciekaniu od tego, co bliskie i pogoni za tym, co nieosiągalne. Wieś Borówka - po jednej stronie góra, po drugiej góra, jak w kotle ta wieś schowana... w kotle, w którym wrze i kipi od emocji i namiętności.

Paweł Wolak i Katarzyna Dworak - czyli duet PiK. Jako aktorzy od początku swojej kariery (1997) związani z teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Każde z nich ma na swoim koncie ponad sto ról. W 2008 roku, wykorzystując swoje doświadczenie aktorskie, napisali i wystawili w macierzystym teatrze pierwszą sztukę SAMI, którą wygrali Festiwal Komedii TALIA, zdobywając większość nagród. Kolejne spektakle i teksty duetu Wolak - Dworak także doczekały się wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich festiwalach i konkursach dramaturgicznych. DROGA ŚLISKA OD TRAW, GDY PRZYJDZIE SEN, WIERNA WATAHA to sztuki, które najmocniej wpisują się w charakter i specyficzny język, którym posługuje się PiK. Wnikanie w małe zamknięte społeczności, tropienie ciemnych stron natury ludzkiej, zawieszenie pomiędzy snem i rzeczywistością, to ich główny znak rozpoznawczy.

Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Zamieścił: DB
Katedra Scenografii