Ryszard Horowitz

Opublikowano 06 paź 2012
Ryszard Horowitz

Doktorat honoris causa - Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

8 październik 2012r. „Ja i doktorat honoris causa" - Wykład inauguracyjny Aula Leopoldinum Uniwersytetu Wrocławskiego
(w ramach uroczystości inauguracji roku akademickiego 2012/13)

9 październik 2012r. godz. 12:00
spotkanie ze studentamisala audytoryjna Cenrtum Sztuk Użytkowych. Centurm Innowacyjności.
ul. Traugutta 19/21

Zapraszamy również na wystawę fotografii Ryszarda Horowitza towarzyszącą nadaniu doktoratu honoris causa do Sali Wielka Starego Ratusza.
Wernisaż odbędzie się 8 październik 2012r. godz. 15:30.
Wystawę będzie można oglądać od 10.10.2012 do 18.11.2012r.

Ryszard Horowitz urodził się w Krakowie 5 maja 1939 roku. Cztery miesiące później Polska znalazła się pod okupacją Niemiec hitlerowskich, a cała rodzina została aresztowana i była przetrzymywana w kilku obozach koncentracyjnych. Cudem przetrwała, po zakończeniu wojny osiedliła się ponownie w Krakowie, jako jedna z niewielu rodzin żydowskich. Ryszard Horowitz należy do najmłodszych ocalałych z Auschwitz.

Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, następnie studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w rodzinnym mieście. W roku 1956, w czasie krótkiej politycznej i kulturalnej odwilży w Polsce, kiedy rząd subsydiowal nowatorskie, oryginalne formy artystyczne, Kraków nagle stał się ośrodkiem awangardowego jazzu, malarstwa, teatru i filmu. Horowitz, mając w tedy siedemnaście lat, w pełni korzystał z tego ożywienia i w konsekwencji zafascynowała go fotografia amerykańska.

W roku 1959 zrealizował swoje marzenie, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i został studentem słynnego nowojorskiego Pratt Institute. W czasie studiów uzyskał stypendium u Aleksa Brodovitcha, wówczas jednej z najbardziej wpływowych postaci w kręgach grafiki wydawniczej i fotografii. Po ukończeniu edukacji w Pratt Institute w 1963 roku, pracował w wielu instytucjach filmowych, studiach projektowych i fotograficznych oraz jako dyrektor artystyczny Grey Advertising, jednej z największych agencji reklamowych w Nowym Jorku.

W listopadzie 1967 roku otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do chwili obecnej. Fotografia stała się jego życiową pasją i podstawą kariery zawodowej. Przez następne czterdzieści pięć lat jego prace były wystawiane, publikowane i trafiały do zbiorów na całym świecie. Ryszard Horowitz otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody i tytuły przyznawane fotografom. Uważany jest za pioniera stosowania efektów specjalnych w fotografii w czasach przed obrazowaniem cyfrowym.

info: Urszula Gralak
zamieścił: Paweł Bielawny