Rezonanse sztuki X | „Cisza i dźwięk. Pokoleniowe sekwencje pracowni malarskich”

Opublikowano 12 lis 2019

Rektor ASP serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy, który odbędzie się w piątek 6 grudnia 2019 o godz. 18:00 w NFM.

12.11.2019–20.03.2020miejsce: Narodowe Forum Muzykiwernisaż: 6.12.2019, godz. 18.00, NFMKurator wystawy: Norman Smużniak

Tożsamość malarska mistrzów i uczniów będących przedstawicielami różnych pokoleń wyrasta nie tylko z tradycji uczelni, lecz także z rodzaju bogactwa i wielowątkowości przekazywanej wiedzy w zakresie malarstwa. Bycie mistrzem nie powinno zamykać dróg rozwoju młodszym pokoleniom. Mistrzostwo artystyczne charakteryzuje się rozumieniem wolności twórczej i odpowiedzialnością za własny rozwój. Na jego kształt bez wątpienia wpływają umiejętności warsztatowe. Rodzi się z przekazywanej z czasem wiedzy, tradycji i tożsamości miejsca, które współtworzą inni ludzie. Takim miejscem jest Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Ekspozycja pokazuje rozwój zjawiska określanego potocznie i nieco zbyt skrótowo jako „malarstwo wrocławskie". W ciągu ostatnich dekad zaowocowało ono bogactwem postaw artystycznych, które z kolei z czasem zaczęły wydawać nowe plony. Wystawa jest rodzajem dialogu i jednocześnie dyskursu malarskiego między pokoleniami w wybranych pracowniach. Ów dyskurs potwierdza fakt, że proces ten jest ciągle żywy. Różnorodne osobowości i formy obrazowania zestawione w ramach owych pracowni pokazują źródła, kontynuacje i odmienność postaw. Podczas wystawy zostanie zaprezentowany wybrany fragment owych sekwencji pracowni malarskich. Monochromy, struktury, kontrasty oraz rytmy to dominanta tej ekspozycji. Jej elementy, różniące się z pewnością w poszczególnych pracowniach potencjałem twórców i układem, wzbogacą i dopełnią wielopokoleniowy dorobek wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wywiad z kuratorem wystawy.

zdjęćia: M. Kielan

zamiesćiła AZG