RetroGralnia 2014

Opublikowano 19 cze 2014

Święto starych gier i zabytkowych komputerów we Wrocławiu

W dniach 21-22 czerwca we wrocławskim Ośrodku Działań Firlej na ulicy Grabiszyńskiej 56 będzie mieć miejsce dwudniowa impreza, pod patronatem Wrocławia Europejskiej Stolicy Kultury 2016, poświęcona starym grom, zabytkowym komputerom i konsolom pochodzącym z lat 70-90' ubiegłego wieku oraz wrocławskim zabytkom informatyki, takim jak komputery Elwro. Organizatorzy udostępnią odwiedzającym możliwość zagrania na historycznym sprzęcie i grach, które pomimo upływu lat nie straciły nic ze swojej atrakcyjności. Na imprezie znajdą się także liczne turnieje, konkursy, wykłady poświęcone sprzętowi i grom, czy strefa historyczna. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowane zostaną specjalne dla nich stanowiska.

RetroGralnia to inicjatywa mająca przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki. Pozwoli ona również na zapoznanie się z ogromną ilością sprzętu, który nie dotarł do nas w tamtym czasie, a był popularny na całym świecie.

Drugim, równie ważnym, a może ważniejszym celem RetroGralni jest prezentacja historii komputerów i gier osobom młodszym i dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych zdobyczy technologii, które czerpią szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników.

RetroGralnia to także próba ukazania szerszego kontekstu otaczającego gry wideo, poprzez prezentację sztuki inspirowanej nimi. Znajdziecie na niej obrazy autorstwa Mariusza Wildemana inspirowane estetyką i techniką lat 80tych, a także muzykę autorstwa znanego polskiego autora LukHasha oraz koncert zespołu Mikro Orchestra (tworzących muzykę z użyciem komputerów i konsol z lat 80tych).

Wszelkie informacje dotyczące imprezy znaleźć można na stronie 2014.retrogralnia.pl i uzyskać pod emailem impreza@retrogralnia.pl i telefonem 727 235 156.

informacja: Mariusz Wildeman, zamieścił: Leszek Sołtys