Rektor powiedział w Poznaniu

Opublikowano 13 lis 2010

"Chciałbym bardzo namówić studentów obu uczelni do skonfrontowania swoich własnych opinii o pedagogach...."

„Wrocław nie do poznania" taki tytuł nosi wystawa malarstwa, sztuki mediów i instalacji artystycznej pedagogów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w Starym Browarze, w Poznaniu. Jest to już druga taka wymienna wystawa prezentująca wybrane zjawiska artystyczne charakterystyczne dla środowiska twórców związanych z wrocławską Akademią.

Pierwsza taka konfrontacja miała miejsce pięć lat temu pomiędzy ASP w Gdańsku. Wtedy to narodziła się myśl o powtarzaniu podobnych imprez z poszczególnymi uczelniami plastycznymi. Przygotowania do kolejnej jak widać trwały następne pięć lat, ale mam nadzieje, warto było czekać.

Nie będę komentował samej wystawy gdyż nie znam jej przyszłego kształtu. I jest to całkowicie świadoma decyzja, ponieważ chcieliśmy oddać proces wyboru i definiowania, co jest specyficznie wrocławskiego a jednocześnie czym się, mam nadzieję pięknie różnimy od naszych koleżanek i kolegów z Uniwersytetu Artystycznego, w ręce poznańskich kuratorów.

Prezentacja naszych poznańskich przyjaciół będzie miała miejsce w grudniu tego roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wierzę, że wystawy przyczynią się do głębszego poznania i zrozumienia zjawisk artystycznych zachodzących w obu środowiskach akademickich, wychwycenia podobieństw i różnic w podejściu do sztuki ale i do procesu kształcenia. Chciałbym bardzo namówić studentów obu uczelni do skonfrontowania swoich własnych opinii o pedagogach z ich rzeczywistymi postawami twórczymi prezentowanymi w Poznaniu i we Wrocławiu. Zapraszam do cierpliwego i refleksyjnego obejrzenia obu wystaw. Życzę wszystkim oglądającym wielu pozytywnych wrażeń i fascynujących doznań artystycznych.

Prof. Jacek Szewczyk