„ Pytania. Odpowiedzi ”

Opublikowano 02 lis 2010

Zapraszamy na wystawę malarstwa Andrzeja Zdanowicza „PYTANIA. ODPOWIEDZI”, której wernisaż odbędzie się DZIŚ czyli 3 listopada o godz. 14.00 w Galerii za Szkłem, pl. Polski 3/4.

Jak przekonuje nas autor: „Obrazy są pytaniami. Pytaniami o wartości malarskie. O znaczenie obrazu, jego funkcję poznawczą w stosunku do tego, co wkoło. O warsztat obrazu, czyli techniczną stronę wykonywanych czynności, o kolor w obrazie, a zatem o świecenie i czystość brzmienia, o formę, a w tym ma się rozumieć, o kształt opisujący ideę. Obrazy pokazywane na wystawie są niewielkich rozmiarów. Są przykładem mojej metody pracy. Mała forma pozwala na szybką realizację i zmiany. Stanowi swoiste pole doświadczalne pozwalające znaleźć adekwatną formę do stawianego problemu. Tym samym pozwalam obrazowi na wchodzenie w dialog. Często się zdarza, że mnie prowadzi. Często niestety, na manowce. Obrazy są też odpowiedziami. A że podobno nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi, niektóre z tych obrazów nie są najmądrzejsze. Oczywiście od widza zależy, które."

Andrzej Zdanowicz jest profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Studia na rodzimej uczelni ukończył w 1985 r. dyplomem w pracowni prof. Jana Świtki.

Dorota Miłkowska