Opublikowano 13 wrz 2024
and
Propagandowe prasówki z Moskwy

Od 24 lutego 2022 roku, czyli daty rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, Jędrzej Morawiecki – pisarz non fiction i profesor Uniwersytetu Wrocławskiego – regularnie przygotowuje Propagandowe Prasówki z Moskwy. Jest to publikowana na portalu Postpravda.info, kwerenda nagłówków rosyjskiej prasy głównego nurtu, centralnych gazet i agencji prasowych, czytanych codziennie przez obywateli Ruskiego Miru.

Bazując na tej koncepcji, w Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu powstał cykl filmów animowanych na podstawie prasy rosyjskiej z lat 2022-2024.

Są to prace studentek i studentów Pracowni, zrealizowane w ramach zajęć pod nadzorem kadry Pracowni (dr Agnieszka Jarząb, dr Sebastian Sobótka, dr Maciej Bączyk).

Maciej Bączyk, Agnieszka Jarząb, Jędrzej Morawiecki

Staraliśmy się, żeby ten projekt, który składa się z wyrwanych z kontekstu zdań, podobnie jak Propagandowe Prasówki z Moskwy Jędrzeja Morawieckiego, tworzył pewien obraz – opowiada kuratorka projektu Aga Jarząb.

Tradycja filmów animowanych o dyktatorach jest silnie obecna w kulturze wizualnej. Największe studia filmów animowanych, przykładowo Disney, robiły mnóstwo prześmiewczych filmów na temat Hitlera w czasach II wojny światowej. Pojawiało się wyśmiewanie jego wąsików, grzywki, czy nawet Kaczor Donald parodiujący Hitlera – wyjaśnia kurator projektu Maciej Bączyk.

Więcej o projekcie >> na stronie <<
Autorzy filmów o projekcie i swoich pracach >> na stronie <<

Filmy są publikowane cyklicznie na stronie internetowej postpravda.info