Profesor Jerzy Chodurski nominowany do nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Opublikowano 27 Maj 2011

Kandydatura prof. Chodurskiego została wyłoniona w głosowaniu podczas obrad Senatu w dniu 27 maja 2011.

Nagroda przyznawana jest za całokształt dokonań artystycznych i naukowych

Urodzony w 1942 w Zakopanem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1970 r. uzyskał dyplom z projektowania szkła pod kierunkiem profesora Stanisława Dawskiego. Od ukończenia studiów związany jest z macierzystą uczelnią.

Obecnie jako profesor zwyczajny prowadzi Pracownię Projektowania Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od końca lat siedemdziesiątych, w zorganizowanej przez siebie pracowni, prowadzi twórcze eksperymenty z formowaniem szkła, opanowując takie techniki, jak fusig glass, slumping glass, patě de verre.

Na zdobytej w wyniku tych doświadczeń wiedzy i umiejętnościach oparł całą swoją działalność artystyczną i pedagogiczną. W wyniku tej działalności wykonał wiele unikatowych pater, a także kilka cykli szklanych obrazów, z zastosowaniem techniki stapiania, barwionych szkliwami tafli szkła. Obrazy te zyskały uznanie w Corning Museum of Glass, co znalazło odbicie w dwukrotnej ich prezentacji w " New Glass Review "[ 1982-1986].

Stale poszukuje nowych środków wyrazu artystycznego. Od kilku lat koncentrując się na formach rzeźbiarskich, wykonał cykl obiektów przestrzennych pod ogólnym tytułem "ANIOŁY".

Swoją wiedzą i umiejętnościami chętnie dzieli się nie tylko z własnymi studentami. Bierze aktywny udział w wystawach szkła artystycznego w kraju i za granicą.

Piotr Osowicz