Prof. Ludwik Kiczura 50 LAT PRACY ARTYSTYCZNEJ

Opublikowano 15 Maj 2010

Wernisaż dziś o godzinie 18.00 w Galerii Szkła i Ceramiki, pl. Kościuszki 9/10

Profesor Ludwik Kiczura jest współtwórcą wrocławskiej szkoły szkła i legendą świata szkła artystycznego, znanym przede wszystkim ze spektakularnych realizacji hutniczych. Tworzył także w technikach warsztatowych i piecowych. Przez lata zgłębiał tajniki szkła eksperymentując w zakresie technicznym oraz biorąc czynny udział w hutniczym procesie jego kształtowania. Równolegle pracował jako pedagog wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych kształcąc kolejne pokolenia artystów kontynuujących jego pasję i zdobywających uznanie nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju.

Zorganizowana z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej wystawa prezentowana w Galerii Szkła i Ceramiki BWA stanowi retrospektywę prac profesora Kiczury przybliżając kolejne fazy jego twórczości oraz różnorodne techniki szklarskie. Jest także spotkaniem przyjaciół. Profesor zaprosił bowiem do udziału w wystawie wybranych uczniów: Władysława Czyszczonia, Andrzeja Kucharskiego, Grzegorza Łosia, Wojciecha Olecha, Kazimierza Pawlaka, Janusza Robaszewskiego, Ryszarda Więckowskiego i Czesława Zubera. Ekspozycja umożliwia zapoznanie się z historią polskiego szkła artystycznego oraz prześledzenie relacji mistrz – uczeń. Zaproszeni artyści zaprezentują zarówno prace inspirowane twórczością profesora, jak i te najbardziej współczesne, w pełni ukazujące ich indywidualizm i własny język ekspresji artystycznej. Pojawią się obiekty, instalacje, rzeźby, witraże oraz realizacje hutnicze, udowadniając jak ogromny potencjał tkwi w tym niezwykle trudnym i wymagającym materiale. Wystawa jest jednak przede wszystkim hołdem oddanym wielkiemu artyście i pedagogowi, który, co podkreślają jego współpracownicy i wychowankowie, jest również człowiekiem niezwykłym. Odegrał bardzo istotną rolę w procesie edukacji artystycznej, pozwalając na eksperymenty i realizację „szklanych marzeń".

tekst: Agnieszka Kurgan

za