Prof. Jerzy Chodurski i Historia Janioła

Opublikowano 08 mar 2013

Galeria Akwarium. 12 marca, g. 12.30

Zapraszamy na otwarcie wystawy HISTORIA JANIOŁA - Profesora Jerzego Chodurskiego,

w galerii Akwarium, ul. Traugutta 19/21, Katedra Szkła (II piętro w starym budynku)

Profesor Jerzy Chodurski
Urodzony w 1942 w Zakopanem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1970 r. uzyskał dyplom z projektowania szkła pod kierunkiem profesora Stanisława Dawskiego. Od ukończenia studiów związany jest z macierzystą uczelnią. Jako profesor zwyczajny prowadzi zajęcia z projektowania szkła użytkowego i artystycznego na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W kierowanej przez siebie pracowni, prowadzi twórcze eksperymenty z wieloma technikami formowania i obróbki szkła,

Zdobyte, w wyniku tych doświadczeń, wiedza i umiejętności stanowią podstawę dla jego działalności, zarówno artystycznej, jak i pedagogicznej.

Wiele lat aktywnej działalności twórczej zaowocowało powstaniem licznych unikatowych form rzeźbiarskich ze szkła , a także kilka cykli szklanych obrazów oraz pater, z wykorzystaniem własnej, oryginalnej techniki stapiania, barwionych szkliwami, tafli szkła w piecach elektrycznych. Z wykonanymi obiektami niechętnie się rozstaje, mimo to wiele z nich znajduje się w posiadaniu osób prywatnych i w zbiorach muzealnych. Nadal aktywny twórczo, stara się brać udział w wystawach szkła artystycznego, zarówno w kraju, jak i za granicą.

A.L.B.

dod.nina anto