"Procesy Nieistotne"

Centrum Sztuk Użytkowych Centrum Innowacyjności

ul. Traugutta 19/21, 50-416 Wrocław

IV piętro

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Dymitrija Szubina „Procesy Nieistotne", który odbędzie się 15 kwietnia 2016 o godz. 17.00 w budynku ASP przy ul. Traugutta 19/21 (IV piętro).

Prezentowana wystawa zostanie pokazana w ramach współpracy Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP z Art-Centre Puszkinskaja-10, Muzeum Sztuki Nonkonformistycznej w Sankt Petersburgu. Petersburskie centrum sztuki niezależnej to instytucja wyrosła w 1989 r. na wzór zachodnioeuropejskich artystycznych squatów. Jej unikatowość polega nie tylko na fakcie, że rozpoczęła (nielegalną) działalność jeszcze w czasach ZSRR, ale przede wszystkim na rozmachu, odwadze i determinacji, które cechują rosyjskich artystów. Podczas otwarcia wystawy obecne będą jej kuratorki Anastasia Patsey i Elizavieta Ordinartceva – zapraszamy do rozmowy z nimi na temat historii i teraźniejszości Puszkinskiej-10.

„Audio-wizualny projekt Dmitrija Szubina Procesy Nieistotne prezentuje portrety fotograficzne artystów w „naturalnych" dla nich dźwiękowych przestrzeniach. Wszyscy malarze są członkami komuny w najstarszym rosyjskim niezależnym centrum sztuki Puszkinskaja-10, otwartym w 1989 roku. Malarz w pracowni – temat znany od czasów sztuki klasycznej, który w każdej epoce nie traci swojej aktualności i za każdym razem zostaje na nowo zinterpretowany.

Artysta i jego pracownia – elementy skomplikowanego systemu wizualno-akustycznego, bohaterowie indywidualnego związku „miejsca"/czasu, tworzący niepodzielną całość. W tym wypadku pojęcie pracowni powinno być rozumiane w szerszym znaczeniu: miasta, społeczeństwa oraz świata jako pracowni globalnej. Na zdjęciach i w wielokanałowej instalacji muzycznej Dmitrij Szubin uchwycił przypadkowy (nieistotny) moment działania artysty: granice nie są określone, oś czasu - zmienna. W ten sposób codzienna sytuacja „artysta w pracowni" staje się w audio-wizualnym dokumentem ludzkiego istnienia.

To także opowieść o życiu Puszkinskaja-10 – centrum sztuki niezależnej, któremu w ciągu 27 lat istnienia udało się stworzyć unikalny ekosystem kulturowy gdzie człowiek i instytucja mogą pokojowo koegzystować."

Kuratorki: A. Patsey, E. Ordinartceva.

Zapraszamy:

Dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu, prof. nadzw. Wojciech Pukocz

Kierownik Katedry Malarstwa ASP we Wrocławiu, ad. Marta Borgosz

informacja: Marta Borgosz, zamieścił: Leszek Sołtys